Strona główna » Wiadomości » Tabor » Stadler dostarczy nowe pociągi dla Finlandii. Zostaną wyprodukowane w Polsce

Stadler dostarczy nowe pociągi dla Finlandii. Zostaną wyprodukowane w Polsce

Redakcja
Mat. VR

Fińskie koleje VR poinformowały o zakupie 20 EZT-ów Flirt od Stadlera, z opcją na domówienie kolejnych 50. Szwajcarski producent z kolejnym kontraktem w Finlandii.

Fińskie Koleje Państwowe (VR) wybrały ofertę Stadlera na dostarczenie 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych z opcją na domówienie kolejnych 50 (w przetargu startowały jeszcze firmy CAF i Skoda). Przewoźnik podpisał dzisiaj umowę ze Stadlerem, która obejmuje także serwis dostarczonych pojazdów. Podstawa umowy, tj. 20 EZT-ów wraz z serwisem opiewa na kwotę 250 mln euro.

Jak podaje VR, zamówione pojazdy zostaną wyprodukowane w fabryce Stadlera w Siedlcach. Pierwsze jednostki powinny wejść do ruchu na wiosnę 2026 roku. Będą obsługiwały aglomerację wokół Helsinek oraz Tampere. Według Stadlera, mimo że Flirty będą wykorzystywane w ruchu regionalnym, to i tak będą nadawać się do obsługi połączeń dalekobieżnych, jeżeli przewoźnik zdecyduje się na przeniesienie pociągów do obsługi takich połączeń.

VR zamówiło czteroczłonowe Flirty, w których łącznie znajdzie się miejsca dla 796 pasażerów (356 to miejsca siedzące). Będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością, kobiet z dziećmi, w EZT-ach znajdą się również miejsca na rowery. Pudło EZT-ów będzie wykonane z aluminium, tym samym pojazdy będą lżejsze, a to ma wpłynąć na mniejsze zużycie energii trakcyjnej.

Pociągi FLIRT już tysiące razy udowodniły swoją wszechstronność i wytrzymałość, zarówno na kole podbiegunowym, jak i w Afryce. Nowa flota oferuje pasażerom VR dojeżdżającym do pracy przyjazną dla środowiska, niezawodną i komfortową podróż, nawet w trudnych warunkach zimowych – mówi Ansgar Brockmeyer, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Stadler.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x