Strona główna » Wiadomości »  Spadek przewozów intermodalnych w III kwartale 2023 r.

 Spadek przewozów intermodalnych w III kwartale 2023 r.

Redakcja
Mat. UTK, Fot. PKP CARGO

W trzecim kwartale 2023 roku, transport intermodalny kolejowy osiągnął przewóz prawie 6,2 mln ton ładunków, generując przy tym 2,2 mld tonokilometrów pracy przewozowej. Te wyniki, choć lepsze niż w poprzednim kwartale, wskazują na 8,6-procentowy spadek masy ładunków i 4,5-procentowy spadek pracy przewozowej w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 roku.

W tym okresie, kolejowi przewoźnicy przetransportowali łącznie ponad 396 tys. jednostek intermodalnych, co odpowiada ponad 607 tys. TEU (jednostek równoważnych dwudziestostopowym kontenerom). Jest to spadek o 11,2% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (wg TEU o 15,6%).

W trzecim kwartale 2023 roku działalność na rynku kolejowych przewozów intermodalnych prowadziło 25 licencjonowanych przewoźników, o jednego więcej niż w drugim kwartale tego roku.

W sumie, w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku w przewozach intermodalnych przetransportowano 17,7 mln ton towarów, co stanowi spadek o 11,4% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Liczba przetransportowanych jednostek wyniosła 1,2 mln, co oznacza spadek o 13,3%, a liczba TEU zmniejszyła się o 17,8%.

W obliczu tych spadków, władze pracują nad strategiami mającymi na celu ożywienie sektora. Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Transportu Kolejowego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opracowały rekomendacje wprowadzenia nowego systemu wsparcia transportu intermodalnego. Inicjatywa ta jest częścią szerszego planu rozwoju transportu intermodalnego do 2023 roku, z perspektywą do 2040 roku, zakładającego zwiększenie ulgi intermodalnej dla szybszych pociągów intermodalnych.

Podobne artykuły