Kolej na świecie Tabor Wiadomości

Siemens Mobility zmodernizuje flotę pociągów kolejki podmiejskiej dla Portland

Siemens Mobility zmodernizuje flotę pociągów kolejki podmiejskiej dla Portland Fot. Siemens Mobility

Firma Siemens Mobility zmodernizuje flotę 79 lekkich pojazdów szynowych SD660, obsługiwanych przez TriMet w największym mieście amerykańskiego stanu Oregon – Portland. Wartość kontraktu wraz z opcją to 105 milionów euro (ok. 450 milionów PLN). Zakończenie prac planowane jest w 2025 r.

Współpraca między Siemens Mobility a TriMet rozpoczęła się w 1995 r. dostawą pierwszych 46 jednostek SD660. Następnie w ciągu blisko 20 lat dostarczono jeszcze 33 pociągi SD660 oraz 40 pociągów kolejnej generacji Siemens S70. Łącznie TriMet ma w swojej flocie aż 119 pojazdów Siemens Mobility.

Dzięki naprawie głównej wraz z modernizacją wykonanej w połowie cyklu życia pojazdów SD660 operator TriMet będzie w stanie utrzymać bardzo dobry stan techniczny taboru, odpowiedni stopień bezpieczeństwa, komfortu pasażerów i wydajności przez kolejne kilkanaście lat. Celem obu spółek, TriMet i Siemens Mobility, jest zmniejszenie zanieczyszczeń oraz zużycia energii elektrycznej co wynika z troski o środowisko naturalne.

Naprawa główna w połowie cyklu życia pojazdów LRV jest standardem w tej branży i niezbędnym procesem dla przewoźnika, który chce zapewnić swoim pasażerom usługi przewozowe na najwyższym światowym poziomie – powiedział Doug Kelsey, dyrektor generalny w spółce TriMet.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy rozszerzyć naszą długotrwała współpracę ze spółką TriMet z Portland. Od połowy lat 90. obserwujemy jak miasto rozrasta się i oferuje coraz więcej usług przewozowych coraz liczniejszej populacji mieszkańców przy coraz większej dostępności. W ramach naprawy głównej na półmetku cyklu życia tych pojazdów zainstalujemy najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym wzrośnie komfort pasażerów, a wartość pociągów w ich cyklu życia znacząco wzrośnie – stwierdziła Sabrina Soussan, szefowa w Siemens Mobility.

Dwa pierwsze pociągi LRV zostaną wyremontowane w zakładach Siemens Mobility w Sacramento w stanie Kalifornia. Pozostałe jednostki będą remontowane w nowym zakładzie Siemensa w Clackamas w Oregonie.

Siemens Mobility to wiodąca firma produkująca lekkie pojazdy szynowe w USA. Jak dotąd dostarczyła ponad 1800 pojazdów LRV do wielu amerykańskich miast takich jak Atlanta, Boston, Charlotte, Denver, Houston, Minneapolis, Nowy Jork, Filadelfia, Sacramento, Salt Lake City, San Diego, Seattle, St. Louis i Waszyngton.