NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie SBB chce wrócić do nocnych pociągów. Pomóc ma im w tym wypożyczenie wagonów

SBB chce wrócić do nocnych pociągów. Pomóc ma im w tym wypożyczenie wagonów

Adrian Izydorek
Fot. FB / SBB

Szwajcarskie Koleje Federalne po latach chcą odnowić swoją ofertę nocnych pociągów. Aby zrealizować swój plan, przewoźnik zdecydował się na wynajem wagonów od Spółki zależnej od American Railroad Development – RDC Asset.

SBB chce po latach ponownie połączyć Szwajcarię z Europą pociągami nocnymi. Aby zrealizować ten plan, przewoźnik zdecydował się wynająć wagony sypialne i kuszetki od niemieckiej firmy RDC Asset GmbH, która zależna jest od amerykańskiego kolosa – Railroad Development Corporation. Umowa została podpisana 15 sierpnia 2020 r. i obejmować ma dostawę i utrzymanie wagonów w okresie od grudnia 2021 r. do grudnia 2024 roku. Przewidziana jest opcja, na przedłużenie umowy o kolejny rok.

Według nieoficjalnych informacji szwajcarskich mediów, pociągi mają kursować między Zurychem a Amsterdamem od grudnia 2021 roku. SBB natomiast tego nie potwierdza, z pewnością na informację od przewoźnika będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Prawdopodobnie będą to starsze wagony

RDC Asset jest firmą zajmującą się od 2019 roku wynajmem taboru kolejowego na terenie Europy. Spółka dysponuje największą w Niemczech flotą wagonów sypialnych. Flota taborowa RDC nie należy natomiast do najmłodszej – mimo to wagony są wyposażone w gniazdka, WiFi oraz klimatyzację. Na ten moment, nie podano do informacji jakie wagony zostaną wydzierżawione przez SBB.

Powrót do nocnych połączeń Zurych – Amsterdam po 5 latach

Ostatni pociąg nocny na trasie Zurych – Amsterdam kursował w 2016 roku. W tamtych latach połączenie te było obsługiwane przez City Night Line, które w 2007 roku w całości zostało przejęte przez Deutsche Bahn – wcześniej był to wspólny projekt SBB, ÖBB oraz DB. Deutsche Bahn uznało działalność pociągów nocnych za deficytowy, dlatego zdecydował się o zakończeniu ich realizacji.

Po rezygnacji DB, nowym liderem zostały Koleje Austriackie (ÖBB), które to przejęły część połączeń i od tego czasu stale rozwijają swoją sieć nocnych pociągów pod marką NightJet. Przewoźnik obecnie realizuje nocne połączenie z Zurychu m.in do Grazu, Wiednia, Berlina, Hamburga, Pragi, Budapesztu i Zagrzebia. 

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności