Infrastruktura Kadry i ludzie Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania

Ruszyła nowa odsłona „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Ruszyła nowa odsłona „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Ruszyła nowa odsłona „Kampanii Kolejowe ABC” realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Bezpieczeństwo dzieci w pobliżu torów, na peronie czy dworcu będzie m.in. tematem spotów
telewizyjnych, publikacji w mediach społecznościowych, pikników, gier i materiałów dostępnych na specjalnej internetowej platformie edukacyjnej.

W listopadzie wystartowała medialna odsłona „Kampanii Kolejowe ABC”. Bezpieczeństwo na obszarach kolejowych będzie tematem spotów edukacyjnych emitowanych w stacjach telewizyjnych, kinach, na portalach   internetowych oraz w pociągach PKP Intercity, PKP SKM, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich i SKM w Warszawie. Dzięki Fundacji PKP spoty będą także wyświetlane na dworcach kolejowych. Pierwszy animowany filmik z udziałem bohatera akcji, nosorożca Rogatka, dzięki rymowance i wpadającej w ucho melodii pokazuje dzieciom, jak zachować się w pobliżu przejazdów. Emisja rozpoczęła się 26 listopada.

Właściwe zachowania na kolei w ciekawej formie przybliżone zostaną również przez kanały społecznościowe. Autorzy „Kampanii Kolejowe ABC” będą realizowali działania m.in. z vlogerami. Bezpieczeństwu dzieci na kolei będzie poświęcony mural, którego projekt zostanie wyłoniony w konkursie. Hasła kampanii przemierzą całą Polskę wraz z lokomotywą oklejoną projektem graficznym związanym z kampanią. Dzieci, ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele znajdą ciekawe gry, quizy i materiały multimedialne na internetowej platformie edukacyjnej, dostępnej na stronie www.kolejoweabc.pl. Już w grudniu będzie można pobrać grę edukacyjną na urządzenia mobilne.

– „Kampania Kolejowe ABC” to elementarz bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, który rozwijamy o kolejne działania. Chcemy w przyjaznej dla dzieci formie mówić o rzeczach ważnych. Przypominać najmłodszym oraz ich opiekunom, że tory to nie plac zabaw – stwierdza Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

– Efekty kampanii procentować będą również, kiedy dzieci dorosną i staną się samodzielnymi
uczestnikami ruchu: świadomymi zagrożeń pieszymi, odpowiedzialnymi kierowcami samochodów czy
pasażerami pociągów – dodaje.

W kwietniu 2018 r. w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” rozpoczął się cykl ogólnopolskich zajęć edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Lekcje bezpieczeństwa prowadzone są na terenie gmin, w których doszło  o niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Edukatorzy odwiedzili już ponad 80 szkół i przedszkoli, spotykając się z ponad 2000 dzieci. Podczas zajęć najmłodsi poznali prawidłowe zachowania w pobliżu torów, w pociągu, na peronie oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Do końca trwającego roku szkolnego w interaktywnych zajęciach weźmie udział około 6 tys. dzieci.

Urząd Transportu Kolejowego na „Kampanię Kolejowe ABC” pozyskał prawie 23,5 mln zł ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Akcja jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Większość wypadków na kolei wynika z przyczyn, za które nie odpowiada system kolejowy. Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, do końca października 2018 roku na kolei doszło do 537 wypadków i poważnych wypadków. Ponad 70% z nich to wypadki na przejazdach (187) i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych (204 1 ). W wypadkach na kolei przez pierwsze dziesięć miesięcy tego roku zginęły 172 osoby. Wszystkie to ofiary zdarzeń na przejazdach i dzikich przejściach. 90% rannych na kolei to osoby pokrzywdzone w takich wypadkach, których przyczyna leży poza systemem kolejowym.