NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Rusza V Konkurs Kultury Bezpieczeństwa i przyjmowanie zgłoszeń do III wydania Magazynu Kultury Bezpieczeństwa

Rusza V Konkurs Kultury Bezpieczeństwa i przyjmowanie zgłoszeń do III wydania Magazynu Kultury Bezpieczeństwa

Redakcja
Mat. UTK

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego ogłasza V edycję konkursu Kultury Bezpieczeństwa oraz przyjmowanie artykułów do III wydania Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. W Europejskim Roku Kolei UTK czeka także na zgłoszenia w dodatkowej kategorii dotyczącej promocji transportu kolejowego. Prace konkursowe oraz artykuły do Magazynu można przesyłać do 16 sierpnia 2021 r.

Konkurs o nagrodę Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego ma na celu nagrodzenie najbardziej aktywnych osób lub przedsiębiorców, działających na rzecz rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dodatkowo pozawala na wymianę niezwykle cennych doświadczeń i pomysłów jakie zgłaszają Sygnatariusze Deklaracji. Dotychczas w czterech edycjach konkursu zgłoszonych zostało blisko 140 prac, a najciekawsze rozwiązania i osiągnięcia pracowników branży kolejowej zostały wyróżnione i nagrodzone.

W poprzednich edycjach nagradzaliśmy bardzo ciekawe projekty, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa systemu kolejowego. Dzięki konkursowi o nowych rozwiązaniach mogli dowiedzieć się wszyscy uczestnicy rynku. Dlatego jestem przekonany, że warto zgłosić swoje działania do Konkursu Kultury Bezpieczeństwa – do zgłoszeń zachęca dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Europejski Rok Kolei

Szczególny charakter V Konkursu, prowadzonego w Europejskim Roku Kolei 2021 podkreśla dodatkowa kategoria związana z projektami i działaniami promującymi kolejowy transport pasażerski i towarowy. Formuła konkursu rozbudowana została o nagrodę „Europejski Rok Kolei”. Wyróżnienie to będzie przyznawane w ramach plebiscytu, w którym udział wezmą zgłoszenia wyłonione przez Kapitułę konkursu. W tej kategorii można zgłaszać prace wpisujące się w główne cele Europejskiego Roku Kolei m.in.:

 • inicjatywy i imprezy służące promowaniu debaty, budowaniu pozytywnego wizerunku, zwiększeniu świadomości i ułatwieniu zaangażowania obywateli, przedsiębiorców i organów publicznych w celu zwiększenia zaufania do kolei;
 • inicjatywy mające na celu zachęcenie do podróży służbowych i dojazdów do pracy koleją;
 • wystawy informacyjne kampanie o charakterze edukacyjnym, mające na celu zachęcanie do zmian zachowań pasażerów oraz stymulowanie do aktywnego wkładu w osiągnięcie celów bardziej zrównoważonego transportu;
 • promowanie projektów i działań w celu podnoszenia świadomości w zakresie zrównoważonej kompleksowej mobilności, w tym aktywnymi podróżami oraz transportu intermodalnego;
 • promowanie projektów i działań ułatwiających międzynarodowe podróże kolejowe oraz działań w zakresie cyfrowej informacji dla pasażerów;
 • promowanie projektów i działań z myślą o stworzeniu rozbudowanej. zmodernizowanej i interpretacyjnej infrastruktury kolejowej.

Wszystkie informacje dotyczące zasad przyznawania dodatkowej nagrody zostały opisane w nowym regulaminie konkursu.

Nagroda Kultury Bezpieczeństwa

W plebiscycie będzie też można zagłosować na „Nagrodę Publiczności”. Zostanie ona przyznana dzięki głosowaniu Sygnatariuszy, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji konkursu. Nagroda ta będzie niezależna od werdyktu Kapituły. Każdy, kto zgłosi swoją pracę konkursową, dzięki udziałowi w plebiscycie publiczności będzie mógł zaznajomić się z innymi pracami konkursowymi, a następnie przy pomocy specjalnego formularza wybrać najciekawsze rozwiązanie.

Kapituła przyzna tradycyjne już nagrody i wyróżnienia w kategorii „Nagroda Kultury Bezpieczeństwa”, które obejmują zgłoszenia w kategoriach:

 • czynnik ludzki – edukacja;
 • rozwiązanie techniczne;
 • rozwiązanie systemowe;
 • pasażer z niepełnosprawnością;
 • praca dyplomowa.

Chcesz, żeby Twoja praca konkursowa znalazła się w Magazynie? Możesz zasygnalizować to podczas wypełniania tegorocznego formularza do konkursu. Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do publikacji w Magazynie Kultury Bezpieczeństwa, organizatorzy skontaktują się z Tobą w celu przesłania opisu pracy w formie artykułu.

Na zgłoszenia konkursowe UTK czeka do 16 sierpnia 2021 r. Swoją pracę możesz zgłosić wypełniając formularz.

Magazyn Kultury Bezpieczeństwa

Chcesz podzielić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami z całym rynkiem kolejowym? Szukasz sposobu, aby Twoja praca dyplomowa trafiła do szerokiego grona odbiorów? Chcesz pochwalić się inicjatywami na rzecz Europejskiego Roku Kolei? Urząd Transportu Kolejowego zachęca do współtworzenia Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. W tym roku umożliwia zgłoszenie opisu swoich prac konkursowych do publikacji w Magazynie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do konkursu.

Jeżeli nie bierzesz udziału w konkursie, możesz także zgłosić swoje propozycje artykułu, przesyłając ja na adres poczty elektronicznej kultura@utk.gov.pl.

Organizatorzy czekają na artykuły z zakresu:

 • działalności w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021;
 • innowacji, badań naukowych i techniki;
 • systemów zarządzania bezpieczeństwem i utrzymaniem wdrożonych w przedsiębiorstwach;
 • programów kształcenia i działalności szkół oraz uczelni wyższych;
 • kultury bezpieczeństwa w praktyce;
 • integracji i dostępu do usług kolei dla osób z niepełnosprawnościami.

Wymagania i terminy

Najciekawsze prace UTK opublikuje w III wydaniu Magazynu Kultury Bezpieczeństwa. Na zgłoszenia wraz z artykułami Urząd Transportu Kolejowego czeka do 16 sierpnia 2021 r.

Objętość artykułu powinna zawierać się w przydziale od 10 do 24 tys. znaków ze spacjami. Wszystkie materiały graficzne umieszczane w publikacji uczestnicy powinni przesłać jako osobne pliki z zastosowaniem grafik i zdjęć w najwyższej rozdzielczości. W przypadku chęci umieszczenia w artykule tabel lub wykresów, organizatorzy również proszą o przesłanie ich w wersji edytowalnej. Ułatwi to znacząco prace związane ze składem graficznym całości publikacji.

Wszelkie pytania związane z konkursem oraz Magazynem Kultury Bezpieczeństwa można przesyłać na adres poczty elektronicznej kultura@utk.gov.pl.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie UTK, jak również pod adresem: https://kb2021.webankieta.pl/

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności