NaKolei.pl WiadomościTabor Rozwój PKP Intercity Remtrak – Spółka przejmuje zakład w Opolu

Rozwój PKP Intercity Remtrak – Spółka przejmuje zakład w Opolu

Redakcja
Fot. PKP Intercity

PKP Intercity Remtrak przejmuje przedsiębiorstwo napraw taboru kolejowego w Opolu. Po latach niepewności zakład czeka stabilna przyszłość – Spółka z grupy kapitałowej PKP Intercity planuje go rozwinąć i zwiększyć w nim zatrudnienie. Dzięki temu zwiększą się możliwości przeprowadzanych we własnym zakresie napraw taboru przewoźnika.

Opolskie przedsiębiorstwo napraw taboru kolejowego (dawniej Tabor Szynowy Opole, później Wagon Opole) było dzierżawione przez PKP Intercity Remtrak od grudnia 2019 roku. Spółka odpowiedzialna za serwis taboru narodowego przewoźnika podjęła ten krok chcąc zapewnić PKP Intercity bieżącą obsługę techniczną wagonów, których napraw w Opolu zaprzestano ze względu na ówczesne problemy opolskiej spółki. PKP Intercity Remtrak przejęło wówczas także około 165 pracowników Wagon Opole. W tym czasie PKP Intercity Remtrak zleciło przeprowadzenie audytu, mającego ocenić kondycję i możliwości spółek Wagon Opole i Trinites Polska, właściciela większości nieruchomości na terenie opolskiego przedsiębiorstwa. Podczas dzierżawy części przedsiębiorstwa Sąd Gospodarczy w Opolu ogłosił upadłość likwidacyjną Wagon Opole. W listopadzie ubiegłego roku PKP Intercity Remtrak wygrało licytację upadłego przedsiębiorstwa, wyrok Sądu Rejonowego w tej sprawie uprawomocnił się w lutym 2021 roku.

Po opracowaniu długoterminowego planu rozwoju opolskiego przedsiębiorstwa, PKP Intercity Remtrak podjęło finalną decyzję o przejęciu przedsiębiorstwa napraw taboru kolejowego w Opolu i podpisało umowę jego zakupu.

Cieszy nas ogromnie, że po wieloletnich problemach opolski zakład stanie na nogi dzięki przejęciu przez PKP Intercity Remtrak i ponownie będzie ważnym punktem na kolejowej mapie Polski. Stały rozwój PKP Intercity Remtrak pokazuje, że nasz narodowy przewoźnik myśli długofalowo, dbając o odpowiednie zabezpieczenie swojego taboru, tak kluczowe przy umacnianiu rynkowej pozycji. Inwestycja w ten obszar działalności jest kluczowa pod kątem planowanych dalszych, ogromnych inwestycji taborowych, w wyniku których w najbliższych latach kolej ma ambicję stać się środkiem transportu pierwszego wyboru przy podróżach długodystansowych. Inwestycja w opolski zakład to kolejny ważny krok na drodze do naszego celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna – podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Fot. PKP Intercity

Plany rozwoju opolskiego zakładu

Od początku dzierżawy przez PKP Intercity Remtrak opolski zakład wykonał naprawy łącznie ponad 260 wagonów – 131 na trzecim poziomie utrzymania (P3) i 135 na czwartym poziomie (P4). Zaplecze techniczne w Opolu i doświadczenie zatrudnionych w nim pracowników pozwalają na wykonywanie napraw wagonów na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz
z modernizacją. Zakup zakładu pozwoli na ich rozpoczęcie, co uniezależni PKP Intercity od napraw na rynku zewnętrznym.

Repolonizacja opolskiej „Wagonówki” przez PKP Intercity Remtrak oznacza korzyści dla wszystkich. Dla pracowników, bo udało się uratować kilkaset miejsc pracy. Dla Opolszczyzny, bo PKP Intercity właśnie tu będzie mógł realizować cześć ogromnego programu modernizacji taboru kolejowego. Dla samego PKP Intercity, bo inwestując w rozwój zakładu w Opolu będzie mógł szybciej unowocześniać swój tabor. Dla polskiej gospodarki, bo potężny strumień miliardów złotych, jaki przeznaczamy na utrzymanie i modernizację wagonów i lokomotyw będzie trafiał do kolejnej polskiej firmy, dając pewność zatrudnienia polskim pracownikom. Taka jest dewiza rządu Prawa i Sprawiedliwości i tak właśnie działamy w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Inwestujemy w polski przemysł, polską gospodarkę i polskich pracowników – tłumaczy Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Fot. PKP Intercity

Zwiększenie zatrudnienia i potencjalna rozbudowa

PKP Intercity Remtrak planuje znaczne zwiększenie zatrudnienia w opolskim zakładzie. Zatrudnionych ma zostać około 250 nowych pracowników, więc docelowo Spółka zapewni w Opolu ponad 400 stabilnych miejsc pracy.

Bardzo nas cieszy, że udało się doprowadzić do finalnego przejęcia zakładu w Opolu. Był to długi, wymagający proces, ale cały czas mieliśmy przed oczami cel, jakim było uratowanie opolskiego przedsiębiorstwa. Teraz zakład staje się integralną częścią PKP Intercity Remtrak. Inwestycja w rozwój spółki, a co za tym idzie stałe zwiększanie możliwości napraw i prac technicznych realizowanych we własnym zakresie, ma dla nas znaczenie strategiczne. Grupa Kapitałowa PKP Intercity, do której należy Remtrak, rośnie także jako pracodawca. W najbliższym czasie zatrudnienie w Opolu znajdzie wielu wysokiej klasy specjalistów – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Fot. PKP Intercity

Plany PKP Intercity Remtrak zakładają, że zakład w Opolu wraz z obecnymi oddziałami spółki w Warszawie i Idzikowicach będą wykonywać naprawy wagonów zabezpieczające w pełni potrzeby eksploatacyjne PKP Intercity. Potencjalna rozbudowa zakładu w Opolu pozwoliłaby także na wykonywanie napraw okresowych elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych.

Myślimy przyszłościowo i już teraz zabezpieczamy nasze przyszłe potrzeby taborowe. Do 2030 roku zainwestujemy w nowoczesny tabor 19 mld zł, realizując największy program inwestycyjny w historii PKP Intercity. Będziemy uruchamiać coraz więcej połączeń i wozić coraz więcej pasażerów, więc szybkie i elastyczne reagowanie na bieżące potrzeby taborowe będzie dla nas bardzo ważne – mówi Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Fot. PKP Intercity

Konsekwentny rozwój PKP Intercity Remtrak

PKP Intercity Remtrak wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PKP Intercity. Systematycznie rośnie liczba zleceń, które Remtrak wykonuje dla narodowego przewoźnika. Jeszcze w 2016 roku było ich 366, a w 2020 roku spółka zrealizowała ponad 800 zleceń.

Na początku czerwca br. zakończył się III etap rozbudowy oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. Głównym celem inwestycji było dalsze podnoszenie efektywności i jakości napraw taboru kolejowego oraz rozszerzenie zakresu usług świadczonych dla PKP Intercity. Rozbudowa zakładu to także wymierna korzyść dla lokalnej społeczności i regionalnego rynku pracy. Docelowo pracę w oddziale na terenie Idzikowic znajdzie bowiem do 400 nowych pracowników, co przełoży się łącznie na blisko 800 miejsc pracy.

Ostatnie lata charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu zatrudnienia w Spółce, co jest bezpośrednim efektem rozpoczętego w 2016 roku procesu modernizacji. Pomiędzy 2014, a 2020 rokiem PKP Intercity Remtrak zwiększył zatrudnienie ponad dwukrotnie. Przeciętnie w 2014 roku Spółka zatrudniała 301 pracowników, podczas gdy w 2020 roku było to 659 pracowników. Docelowo po wszystkich rozbudowach zatrudnienie w PKP Intercity Remtrak wyniesie ponad 1300 pracowników.

Dane potwierdzają, że wdrożony plan modernizacji idzie w parze nie tylko z dynamicznym wzrostem zatrudnienia, lecz także z rosnącymi zyskami spółki. PKP Intercity Remtrak notuje rosnące zyski od roku 2016, podczas gdy lata 2014 i 2015 przyniosły regularne straty finansowe, uniemożliwiające rozwój. Ubiegły rok spółka zamknęła z 12,68 mln zł netto zysku.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności