Infrastruktura Transport miejski

Rozbudowa II linii metra. Postęp prac na odcinku północno-wschodnim (ZDJĘCIA)

Rozbudowa II linii metra. Postęp prac na odcinku północno-wschodnim (ZDJĘCIA) fot. Metro Warszawskie

Prace na nowo powstających stacjach rozbudowywanej II linii metra to obecnie wykańczanie obiektów pod kątem m.in. montażu instalacji czy betonowych płyt. Na stacjach i w tunelach wykonano już ponad 60% prac torowych.

Pod koniec czerwca pisaliśmy, że przetargi na prace na odcinkach na Bródnie i na Bemowie wygrało konsorcjum Astaldi i Gulermak. Na Bemowie, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał max. 50 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie trzech stacji metra, niemal czterech kilometrów podwójnego tunelu i Stacji Techniczno-Postojowej. W ramach przetargu na Bródnie, odbędzie się budowa czterech kilometrów trasy z trzema stacjami: C19 roboczo nazywanej „Zacisze” pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną; C20  „Kondratowicza” przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej L. Kondratowicza; C21 „Bródno” przy skrzyżowaniu ulicy L. Kondratowicza i Rembielińskiej. Powstanie też podziemna hala torów odstawczych za ostatnią stacją, trzy wentylatornie i tunele (oddzielne dla każdego kierunku jazdy). Będą mieli na to 36 miesięcy.

Spółka Metro Warszawskie zdaje relacje z postępu prac. Mamy też kilka zdjęć dzięki uprzejmości Spółki:

fot. Metro Waw
fot. Metro Waw
fot. Metro Waw

fot. Metro Waw
fot. Metro Waw
fot. Metro Waw
fot. Metro Waw
NaKolei.pl - Rozbudowa II linii metra. Postęp prac na odcinku północno-wschodnim (ZDJĘCIA)
fot. Metro Waw

Na stacjach i w tunelach wykonano już ponad 60% prac torowych. Na kilka miesięcy przed oddaniem tego odcinka tunelu muszą się rozpocząć jazdy testowe pociągów. Maszyniści uczą się wówczas nowej trasy, sprawdzana jest także poprawność działania urządzeń liniowych. Na samych stacjach na ukończeniu są prace murarskie, a od kilku tygodni trwają intensywne prace tynkarskie i wykończeniowe. Układane są kamienne posadzki na peronach. Stoją już konstrukcje wejść do metra i szybów windowych. Na stacji Trocka, praktycznie na całej powierzchni wykopu pod budowę stacji, ponownie została wysypana ziemia przykrywając strop stacji. Na stacji Targówek jeszcze w wakacje zostanie odtworzona i udrożniona jezdnia ul. Ossowskiego.

Szczegóły na stronie Spółki.