Strona główna » Wiadomości » Rok Kultury w Kolejach Śląskich. „Chcemy pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu”

Rok Kultury w Kolejach Śląskich. „Chcemy pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu”

Piotr Czartoryski-Sziler
Fot. Koleje Śląskie

Po Roku Studenta i EKO Roku przyszedł w naszej spółce czas na Rok Kultury – pod takim hasłem chcielibyśmy obchodzić rok 2019. Całość przedsięwzięcia będzie się opierać na pięciu filarach: historii, sztuce, muzyce, literaturze i teatrze- informuje przewoźnik.  

Głównym założeniem akcji jest chęć przybliżania oferty kulturalnej regionu za pomocą kolei. Honorowy patronat nad Rokiem Kultury objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Chcemy przy tym pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu w drodze do pracy czy szkoły – stąd też część atrakcji będzie się odbywać właśnie na pokładach pociągów. Mamy nadzieję, że Koleje Śląskie staną się w ten sposób swego rodzaju łącznikiem pomiędzy jednostkami kultury a mieszkańcami regionu- podkreśla spółka.

Plany Roku Kultury wpisują się również w wydarzenia ważne dla całego regionu, jak np. 100. Rocznica Wybuchu Powstań Śląskich czy Rok Stanisława Hadyny.

Kultura to ogromny atut województwa śląskiego, dlatego przyjąłem honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich. Obecny rok jest czasem szczególnym, w którym rozpoczynamy obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, dlatego tak ważne jest dotarcie z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Poprzez tę akcję chcemy także zachęcić mieszkańców regionu, by włączyli się w nurt wydarzeń kulturalnych i być może sami inspirowali kolejne – powiedział Jakub Chełstowski.

Oferta jaką proponują nasze placówki kultury to krajowa i światowa czołówka. Dzięki akcji Kolei Śląskich mieszkańcy regionu i kraju będą mogli się o tym dowiedzieć i przekonać o jej różnorodności. Cieszę się, że Koleje Śląskie zdecydowały się w tym roku na promocję kultury – dodał Michał Woś, członek Zarządu województwa śląskiego.

Pięć sekcji tematycznych

Całość projektu będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. Znajdą się wśród nich: historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. Koleje Śląskie planują w tym czasie nie tylko działania promocyjne, ale również uruchamianie dodatkowych pociągów.

Tego typu kroki będą towarzyszyć przede wszystkim wydarzeniom muzycznym, jako tym, które skupiają duże grono odbiorców – dzięki temu zamiast jechać na koncert własnym autem, będzie można wybrać transport publiczny. Nie będą to jednak jedyne okazje, by skorzystać z dodatkowych pociągów – specjalne połączenia pojawią się bowiem również przy okazji takich wydarzeń jak  np.Noc Muzeów czy Metropolitalna Noc Teatrów. Oczywiście podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem aktywnie włączymy się w Industriadę- zapewnia przewoźnik.

Wycieczki „tropem literatury”

Część Roku Kultury związana z historią w znacznej mierze zostanie poświęcona Powstaniom Śląskim. W tym zakresie Koleje Śląskie podejmą współpracę m.in. z Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Śląskim. W nawiązaniu do tradycji Górnego Śląska nie zabraknie również elementów związanych z Barbórką. W planach jest także kontynuowanie akcji Kolej na Muzea, dzięki której z naszym biletem można taniej zwiedzać muzea i galerie biorące udział w projekcie. Sporo ciekawostek czeka też na miłośników literatury.

Planujemy m.in. odczyty fragmentów książek na pokładach pociągów, wycieczki „tropem literatury” oraz konkursy z nagrodami, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją domową bibliotekę. Chcielibyśmy też, by nasze pociągi mogłyby się stać miejscem do kultywowania idei bookcrossingu. Dodatkowo w naszym kalendarzu  nie zabraknie rzecz jasna miejsca dla Śląskich Targów Książki- czytamy w komunikacie.

Część atrakcji będzie zapowiadana odpowiednio wcześniej, część natomiast pozostawiona będzie w formie niespodzianki.

Tak, aby zaskoczyć naszych podróżnych jakimś ciekawym koncertem, wystąpieniem aktorskim czy innym tego typu przedsięwzięciem. Do współpracy zaprosiliśmy wiele różnego rodzaju placówek kulturalnych, jak biblioteki, teatry, muzea, uczelnie czy organizatorzy muzyczni. Nie zamykamy się przy tym na kolejnych partnerów, jesteśmy otwarci na współpracę w ramach różnego rodzaju inicjatyw. Całość Roku Kultury planujemy aż do grudnia- dodaje przewoźnik.

Podobne artykuły