NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Przewóz rowerów w pociągu – ranking. PKP Intercity na 32 miejscu w Europie

Przewóz rowerów w pociągu – ranking. PKP Intercity na 32 miejscu w Europie

Adrian Izydorek
Fot. PKP Intercity

Według rankingu Europejskiej Federacji Cyklistów PKP Intercity znalazło się na 32 miejscu z 69 wszystkich „przewoźników” uwzględnionych w rankingu. Na pierwszym miejscu oceniono połączenie uruchamiane wspólnie przez Koleje Niemieckie i Holenderskie.

Europejska Federacja Cyklistów wypracowała raport, w której padły oceny poszczególnych europejskich przewoźników kolejowych w kwestii udogodnień dla osób przewożących rowery. PKP Intercity na tej liście znalazło się na 32 miejscu w podsumowującym rankingu.

Na pierwszym miejscu nie znalazł się jeden podmiot realizujący przewozy pasażerskie, ale połączenie kolejowe uruchamiane wspólnie przez Koleje Niemieckie (DB) oraz Koleje Holenderskie (NS). Chodzi o pociąg IC Berlin relacji Amsterdam – Berlin. Dopiero na drugim miejscu znalazł się przewoźnik kolejowy – SBB CFF FFS (Szwajcaria), a na trzecim SNCB/NMBS (Belgia).

Polskie PKP Intercity znalazło się na 32 miejscu w rankingu, a przed nim m.in.:  MÁV (4 miejsce), Deutsche Bahn (5 miejsce), Koleje Czeskie (9 miejsce), LEO Express (19 miejsce), SNCF (20 miejsce). Cały ranking podsumowujący poniżej.

Europejska Federacja Cyklistów oceniała przewoźników w poszczególnych kategoriach:

  • Ilość miejsc na rowery (w tym ilość połączeń z możliwością przewozu roweru)
  • Prowadzenie usług wypożyczalni rowerów
  • Koszt przewozu roweru
  • Przez jakie kanały można kupić bilet na przewóz roweru
  • W ilu językach są dostępne informacje dot. przewozu roweru
  • Użyteczność strony internetowej przewoźnika w celu rezerwacji miejsca na rower

Ranking nie uwzględniał tego czy dane połączenie jest połączeniem handlowym, czy jednak połączeniem niekomercyjnym realizowanym z obowiązku świadczeń usług publicznych. Może też zastanawiać czemu w rankingu na pierwszym miejscu pojawia się jedno połączenie, które w szczególności stawia na przewóz rowerów, które cieszy się dużym zainteresowaniem.

W rankingu pojawiło się również 15 przewoźników, którzy wylądowali na samym końcu rankingu bez ani jednego punktu na koncie. Niektórzy z nich, tak jak Eurostar ma obecnie zamrożoną możliwość przewozu jednośladu, chociaż przewoźnik deklaruje, że jeszcze w tym roku taka usługa zostanie przywrócona. Inny, np. RENFE zakłada możliwość przewozu składaka, bądź, gdy rower ma ściągnięte opony – ale taka możliwość została oceniona odgórnie na „zero”.

Cały ranking budzi wiele wątpliwości, m.in. ze względu na fakt, że PKP Intercity w kategorii dot. kanałów sprzedaży biletów na rowery otrzymał 0 punktów z uwagi na „brak danych”. A w tej kategorii uwzględniano takie kanały sprzedaży jak: strona internetowa, kasa biletowa, biletomaty, biura podróży, funkcja czatu na żywo, zewnętrzny dystrybutor itd. Jeden z tych kanałów dystrybucji = + 1 punkt (max 5).

PKP Intercity otrzymało również 0 punktów przy ocenie bike-sharingu, chociaż warto wspomnieć, że polscy kolejarze prawdopodobnie  nastawiają się do uruchomienia takiej usługi. W zeszłym roku pilotażowo uruchomiono bike-sharing na Półwyspie Helskim pod marką PKP Mobility.

Więcej informacji o samym rankingu TUTAJ. 

Zobacz również: Wagony rowerowe do modernizacji. PKP Intercity z przetargiem na modernizację wagonów 609A

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności