W czwartek (26.09) odbyła się pikieta protestacyjna pracowników PKP Cargo pod Ministerstwem Infrastruktury. Związkowcy domagali się zaprzestania masowych zwolnień przeprowadzanych przez nowy zarząd spółki. Organizatorem pikiety był NSZZ Solidarność.
Protest rozpoczął się pod Ministerstwem Infrastruktury, gdzie postulaty delegacji związkowców odebrał wiceminister Infrastruktury Piotr Malepszak. Następnie protestujący przeszli pod Ministerstwo Aktywów Państwowych, gdzie wraz z związkowcami Solidarności z Poczty Polskiej protestowali przeciwko zmianom wprowadzanym w spółce.
Przed Ministerstwem Infrastruktury trwa pikieta pracowników #PKPCargo#Solidarność pic.twitter.com/PWkWveHXvX
— NSZZ Solidarność (@Solidarnosc_) September 26, 2024
W trakcie swojego przemówienia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że jeśli premier Donald Tusk chce wojny z Solidarnością, to związek jest na nią przygotowany. W trakcie demonstracji kolejarska Solidarność złożyła w Ministerstwie Infrastruktury petycję, w której domaga się od ministra Dariusza Klimczaka podjęcia działań, które doprowadzą do „wycofania wypowiedzeń wszystkim bezprawnie zwolnionym pracownikom”.
Jako przykład związkowca, który został zwolniony, bo stawał w obronie interesów pracowników, przewodniczący Duda podał Henryka Grymela.
A jednym z powodów zwolnienia jest to, że długo nie pracował na swoim stanowisku pracy. To jest czysta dyskryminacja, bo… działacz związkowy oddelegowany jest przez tego samego dyrektora do pracy związkowej. I z pracy związkowej nie rozlicza go dyrektor, ale organizacja zakładowa – podkreślił Piotr Duda.
PKP Cargo jest w trakcie zwolnień grupowych, które ruszyły 14 sierpnia i mają potrwać do końca października. Ze spółki ma odejść do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników.
PKP Cargo w odpowiedzi na protest tłumaczy, że przeprowadzone zwolnienia grupowe są niezbędne, aby dopasować zatrudnienie w Spółce do ilości przewożonych towarów i wykonanej pracy przewozowej, a decyzje są podejmowane z poszanowaniem kodeksu pracy oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne. Otwarcie postępowania sanacyjnego wyłącza ochronę pracowników w wieku przedemerytalnym, pracowników podlegających szczególnej ochronie np. działaczy związkowych, a także kobiet w ciąży. Prawo Restrukturyzacyjne umożliwia między innymi rozwiązanie stosunków pracy o charakterze chronionym, także z osobami długoterminowo nieświadczącymi pracy.
Zarząd Spółki poinformował, że NSZZ „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym działającym w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, który torpeduje zmiany oraz nie uczestniczy w dialogu i w wypracowywaniu działań osłonowych dla pracowników odchodzących z firmy.
Możemy też zapewnić, że wulgaryzmy i inwektywy w kierunku członków Zarządu Spółki padające ze strony protestujących związkowców nie osłabią determinacji do naprawy PKP CARGO i zapału do walki o 10 tysięcy miejsc pracy #MakeCargoGreatAgain – dodaje Zarząd PKP Cargo.