NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Prezes PKP S.A. na spotkaniu z prezesem Kolei Chińskich o wyzwaniach transportu między Europą a Azją

Prezes PKP S.A. na spotkaniu z prezesem Kolei Chińskich o wyzwaniach transportu między Europą a Azją

Redakcja

Intensywna cyfryzacja, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, rozwój transportu multimodalnego w celu usprawnienia transportu kolejowego pomiędzy Europą i Azją – to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed UIC w najbliższych latach w tej części globu.

23 listopada z inicjatywy Krzysztofa Mamińskiego, przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), a zarazem Prezesa PKP S.A. odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Li Wenxin – wiceprezes Kolei Chińskich (CR) – w zastępstwie przewodniczącego Regionu UIC dla Azji i Pacyfiku – Lu Dongfu oraz François Davenne – dyrektor generalny UIC. Celem spotkania była bezpośrednia rozmowa na temat oceny wyzwań stojących przed kolejami i UIC.

Region Azji i Pacyfiku jest strategicznym partnerem dla Europy, co znajduje potwierdzenie w bliskiej współpracy krajów azjatyckich i europejskich na wielu forach – powiedział Krzysztof Mamiński, przewodniczący UIC oraz prezes zarządu PKP S.A.

Wszelkie przedsięwzięcia prowadzone przez uczestników Regionu Azji i Pacyfiku są skierowane na intensywną cyfryzację oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań ułatwiających przekraczanie granic i zapewnienie multimodalności, w tym m.in. rozwój elektronicznej wymiany danych. Jednym z wyzwań jest uczynienie całego łańcucha logistycznego bardziej inteligentnym oraz realizacja transportu w sposób zrównoważony.

Ważnym aspektem współpracy w obszarze Euroazji pomiędzy kolejami działającymi w tym regionie jest umowa z kwietnia 2017 roku, czyli tzw. Porozumienie 7. Kolei. Jest ona ukierunkowana na rozwój zwartych kolejowych przewozów kontenerowych w relacji Chiny – Europa. Członkami Porozumienia są Kolej Chińska (CR), Koleje Rosyjskie (RŻD), Koleje Kazachskie (KTŻ), Koleje Białoruskie, Kolej Ułanbatorska, Deutsche Bahn AG oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności