Działania Kadry i ludzie

Pracodawca będzie mógł badać trzeźwość maszynistów? Ministerstwa pracują nad regulacją prawną

Pracodawca będzie mógł badać trzeźwość maszynistów? Ministerstwa pracują nad regulacją prawną Fot. Ministerstwo Infrastruktury

W ostatnim czasie utworzyła się szeroka dyskusja na temat  trzeźwości osób kierujących pojazdy transportu publicznego. Zwrócono uwagę na fakt, iż według prawa, pracodawca nie może samodzielnie badać trzeźwości pracowników. Ministerstwa zadeklarowały współpracę w celu regulacji przepisów.

W czerwcu 2020 r. miał miejsce tragiczny wypadek autobusu komunikacji miejskiej w Warszawie. Kierowca zatrudniony przez Arriva, który na moście Grota-Roweckiego doprowadził do wypadku, w wyniku którego zginęła jedna kobieta, a 20 pasażerów zostało rannych, był pod wpływem środków odurzających. Te zderzenie zapoczątkowało ogromne dyskusje na temat bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego. Niedługo po czerwcowym wypadku w stolicy miało miejsce jeszcze kilka mniejszych i większych wypadków z udziałem pojazdów transportu publicznego. Natomiast w sierpniu, jak informowaliśmy na łamach naszego portalu miało miejsce zatrzymanie maszynisty Kolei Dolnośląskich, który chciał rozpocząć służbę będąc pod wpływem amfetaminy.

Po tym zderzeniu, 31 sierpnia organizacje branży transportowej wspólnie wystąpiły z pismem do Ministrów Infrastruktury, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zdrowia, aby uregulować prawnie możliwość wykonania badania trzeźwości przez pracodawców. Na ten moment badanie alkomatem, bądź narkotestem budzi duże kontrowersje z uwagi na możliwość przekroczenia przepisów m.in. o ochronie danych osobowych. Obecnie pracodawca prawnie nie może samemu przebadać swojego pracownika pod kątem trzeźwości. Aby to zrobić musi wezwać policję.

Na pismo złożone m.in. przez Klaster “Luxtorpeda 2.0”, Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało 19 października. Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury zadeklarował, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło współpracę z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, celem wspólnego wypracowania rozwiązań pozwalających na uregulowanie zagadnienia przeprowadzania przez pracodawców kontroli trzeźwości pracowników, przy jednoczesnym poszanowaniu dóbr osobistych. Ministerstwo zainicjowało również wymianę informacji w tym obszarze z innymi resortami.

Dodatkowo, Ministerstwo zauważyło problem, który dotyczy bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu, stwarzanego przez osoby nietrzeźwe lub znajdujące się pod wpływem środków odurzających. Jak zauważył Minister Bittel, badania trzeźwości powinny zostać rozszerzone o inne grupy zawodowe, które mają wpływ na bezpieczeństwo w transporcie.

Pozostaje więc czekać na dalsze rezultaty pracy ministerstw.Kongres590