Infrastruktura Przewozy towarowe Wiadomości

Trwają prace na ważnych liniach towarowych Od Toszka do Koźla

Trwają prace na ważnych liniach towarowych Od Toszka do Koźla Fot. PKP PLK

Prace na liniach Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wkraczają w decydującą fazę. Specjalna maszyna PUN szybko i dokładnie wymienia stary tor- informują PKP PLK. 

Linia od Toszka Północ do Starego Koźla to jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Zapewnia m.in. transport węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego m.in. do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni.

Na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Sławięcice – Stare Koźle wykonano już większość prac torowych, czyli wymieniono 30 z 40 km torów. Ponad połowa, 16 z 30 nowych rozjazdów już gwarantuje płynną jazdę składów towarowych. Sprawniejszy i szybszy transport umożliwi przebudowa 51 obiektów inżynieryjnych. Gotowe są już 3 z 5 mostów. Kończy się remont 67 m mostu nad Kanałem Gliwickim. Powstaje nowa konstrukcja mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim, która w IV kwarta zastąpi zdemontowany most- czytamy w komunikacie.

Dzięki odnowieniu infrastruktury pociągi towarowe pojadą szybciej, możliwy będzie przejazd większej liczby składów. Są już przebudowane nastawnie m.in. w Toszku i Rudzińcu Gliwickim. Modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym i remont 10 przejazdów kolejowo – drogowych zwiększą poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego.

Efektem prac będzie zwiększenie konkurencyjność kolei w stosunku do transportu drogowego. Zarządca infrastruktury uzyska to dzięki podniesieniu prędkości i skróceniu czasu przejazdu dla pociągów towarowych, zwiększeniu przepustowości – będzie mogła kursować większa liczba pociągów, zwiększeniu bezpieczeństwa przewozów- podkreśla przewoźnik.

 Wartość projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 153, 199, 681, 682 oraz 872 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle” to ponad 180 mln złotych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac zaplanowano do końca 2019 roku.