Infrastruktura

Prace na linii Otwock-Lublin. Zmieni się 17 stacji, m.in. stacja Pilawa

Prace na linii Otwock-Lublin. Zmieni się 17 stacji, m.in. stacja Pilawa fot. PKP PLK S.A.

Krótsza podróż na trasie Warszawa-Lublin. PKP PLK S.A. działają na linii Otwock-Lublin. Przebudowywana jest m.in. stacja Pilawa. Linia zostanie otwarta dla pociągów na przełomie 2019/2020 r.

PLK działają na linii Otwock–Lublin. W ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk, na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap I (POIiŚ 5.1-11.1)” PLK przebudowuje tory, stacje, przystanki (będzie to 17 stacji na trasie). Prace pozwolą na lepszą obsługę podróżnych oraz na szybsze pokonanie podróży między Lublinem a Warszawą.

Prace na trasie trwają od czerwca 2017 roku. Mowa o początkowym odcinku Pilawa-Lublin. Na czas prac wprowadzono tam ZKA, a pociągi Warszawa-Lublin jeżdżą przez Łuków i Parczew.

Wspomniana stacja Pilawa to jedna z 17 stacji, które zostaną wyremontowane podczas prac PLK. Zostanie ona przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną ram dwa nowe perony. W Pilawie powstanie również Lokalne Centrum Sterowania. W Pilawie zdjęto już 5 km starej sieci trakcyjnej, a wbito już 100 fundamentów nowych słupów. Na miejscu są już materiały do dalszych prac na trasie Otwock-Pilawa.

Pilawa – Dęblin – jakie jest zaawansowanie prac?
  • Zdemontowano jeden tor i sieć trakcyjną (50 km trasy),
  • trwa rozbiórka urzadzeń sterowania ruchem i torów na stacjach i przystankach: Garwolin, Ruda Talubska, Łaskarzew Towarowy, Sobolew, Życzyn i Dęblin.

Na odcinku Pilawa-Lublin ruch pociągów ma zostać przywrócony na przełomie lat 2018/2019. Gdy to nastąpi PLK chce realizować dalsze prace na odcinku Pilawa-Otwock. Pociągi na trasie Otwock-Lublin pojadą na przełomie lat 2019/2020. Cała inwestycja to 3,4 mld zł (2,9 mld zł dofinansowania POIiŚ).