Infrastruktura Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Poznańska Kolej Metropolitalna rozrasta się. Już w 2021 roku wyruszą pociągi na ósmej linii

Poznańska Kolej Metropolitalna rozrasta się. Już w 2021 roku wyruszą pociągi na ósmej linii Fot. PKM

Z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego na siedmiu funkcjonują już połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są to linie z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana.

Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii (linia nr 351 Poznań – Szczecin).

Wczoraj (8 października br.) podpisane zostały porozumienia „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, która na linii Poznań Główny – Kościan zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2021 roku. Dokumenty podpisali: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Poznania, Członek Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż tej linii.

Również dzisiaj porozumienia podpisali przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż linii Poznań – Grodzisk, Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Wągrowiec. Są to porozumienia na dalsze funkcjonowanie przez kolejne trzy lata PKM na tych liniach. Pierwsze porozumienia z tymi samorządami zostały podpisane trzy lata temu. Obecnie podpisane również będą obowiązywać przez trzy lata. Wszystkie dzisiejsze porozumienia podpisywane były zdalnie.

Przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż wymienionych linii podpisali porozumienia w miejscach urzędowania. Z ich biurami nawiązane było bezpośrednie połączenie audiowizualne. Wizerunki samorządowców były widoczne na wyświetlonym ekranie. Po podpisaniu dokumentów samorządowcy prezentowali swoje podpisy złożone pod porozumieniem. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Prezydent Miasta Poznania (Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań) Jacek Jaśkowiak i Marian Szkudlarek (Członek Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Burmistrz Swarzędza) porozumienia dla linii Poznań – Kościan i Poznań – Grodzisk (przedłużenie porozumienia) podpisali w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Porozumienia na dalsze funkcjonowanie PKM dla linii Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Wągrowiec w Sali Sesyjnej podpisali: Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski i Marian Szkudlarek. Przedstawiciele samorządów dokumenty podpisali w swoich urzędach.

Nie ukrywam, że rok, który mija, dla nas jako organizatorów przewozów kolejowych był rokiem trudnym. Spowodował znaczące zakłócenia w kursowaniu pociągów, również zakłócenia samej idei kolei metropolitalnej. W okresie lockdownu przewozy zmalały zasadniczo, zdecydowaliśmy się na ograniczenia liczby pociągów, z zachowaniem liczby połączeń, która umożliwi dojazd do pracy lub do szkoły. Ostatnie miesiące to stopniowy powrót do normalności. Chcielibyśmy, aby od nowego rozkładu jazdy, a więc od grudnia tego roku już w pełni wykonywać przewozy tak jak to było przed okresem pandemii – powiedział Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Idea Poznańskiej Kolei Metropolitalnej polega na zwiększeniu liczby połączeń, ale również na współuczestniczeniu w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Wartością niezmienną kolei metropolitalnej, oprócz tego, że kursują pociągi, jest to, że potrafimy w gronie samorządów się porozumieć i wspólnie podejmować działania – dodał Wicemarszałek.

Dokumenty, które zostały dzisiaj podpisane zawierają m.in. deklarację udziału samorządów we współfinansowaniu PKM. Porozumienia obowiązywać będą przez 3 lata, do 31 grudnia 2023 roku z możliwością kontynuacji.

Bardzo się cieszę, że w tych trudnych warunkach pandemii i zmniejszenia zaufania do podróżowania transportem publicznym kontynuujemy ten, tak ważny projekt dl województwa, dla Poznania i wszystkich samorządów, które w nim uczestniczą. Uważam, że sukces tego przedsięwzięcia w tak trudnych warunkach jest dla nas wyznacznikiem umiejętności współpracy samorządów – mówił Prezydent Jacek Jaśkowiak, który przy okazji swojego wystąpienia poinformował o efektach spotkania jakie odbył z zarządem PKP SA w tym tygodniu.

Prezydent otrzymał zapewnienie, że w ciągu najbliższych miesięcy bardzo mocno przyspieszą prace związane z przebudową Dworca Głównego w Poznaniu, którą wymusza rosnąca liczba pasażerów. Poznań Główny jest drugim po Warszawie Centralnej dworcem pod względem liczby obsługiwanych pasażerów.

Zdalnie podpisujący porozumienia samorządowcy mieli połączenie z Salą Sesyjną, byli widoczni na wyświetlanym ekranie. Każdy z nich po podpisaniu dokumentów prezentował swój podpis na dokumencie.

Ze względu na zarażeniem koronawirusem w spotkaniu nie uczestniczył Jan Grabkowski Starosta Poznański. Samorządowcy przekazywali Staroście pozdrowienia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Jan Grabkowski jest bardzo mocny zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Metropolia Poznań i projektu Poznańska Kolej Metropolitalna. Starosta z oczywistych przyczyn porozumienia podpisze w późniejszym terminie.