Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu

Poznańska Kolej Metropolitalna: Koleje Wielkopolskie od 10 czerwca będą operatorem dodatkowych połączeń

Poznańska Kolej Metropolitalna: Koleje Wielkopolskie od 10 czerwca będą operatorem dodatkowych połączeń Fot. Koleje Wielkopolskie

Już 10 czerwca na kolejowej mapie pojawią się dodatkowe połączenia wzdłuż czterech linii Poznańskiego Węzła Kolejowego. Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt, który będzie realizowany przez regionalnego przewoźnika.

Poznańska Kolej Metropolitalna usprawni publiczny transport zbiorowy. Mowa o dodatkowych połączeniach na liniach Poznań Główny – Grodzisk Wielkopolski, Poznań Główny – Wągrowiec, Poznań Główny – Nowy Tomyśl, Poznań Główny – Jarocin. Te pojawią się już 10 czerwca br.

Poznańska Kolej Metropolitalna to jeden z efektów działań, jakie wspólnie podjęli regionalni sygnatariusze jakimi są : samorząd województwa wielkopolskiego oraz tworzące Stowarzyszenie Metropolia Poznań, gminy powiatu poznańskiego, miasto Poznań, powiat Poznań oraz Oborniki, Szamotuły, Skoki i Śrem.  Organizatorem projektu jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Połączenia w ramach PKM będą realizować Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

Jak czytamy ma stronie KW, największą część kosztów wdrożenia i funkcjonowania PKM poniesie Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W funkcjonowaniu PKM mają później pomóc zmodernizowane węzły przesiadkowe oraz Parkingi Park&Ride. Parkingi Bike & Ride powstaną do 2021 roku i wraz z drogami rowerowymi będą stwarzały przyjazne i komfortowe warunki podróżowania także dla rowerzystów. W efekcie PKM będzie przyjazna środowisku, zmniejszą się koszty podróży po regionie (m.in. przez wspólny bilet okresowy Bus – Tramwaj – Kolej). Zmniejszą się korki na drogach.

Misja i wizja KW przedstawiona na stronie przewoźnika: Spółka przy współpracy z samorządem województwa Wielkopolskiego wraz z autoryzowanym zarządcą infrastruktury będzie dążyć do rewitalizacji zamkniętych linii kolejowych, a poprzez wysoki komfort świadczonych usług i konkurencyjny czas podróży będzie przejmowała pasażerów z innych środków transportu.