Dawniej na kolei Działania Kadry i ludzie

Pomóż ocalić od zapomnienia historię kolejnictwa!

Pomóż ocalić od zapomnienia historię kolejnictwa! Fot. Piotr Gilarski

Wesprzyj projekt “Na Torach Niepodległości – perły polskiego kolejnictwa”. Podziel się swoją wiedzą i pomóż przywrócić pamięci najchlubniejsze karty polskiego kolejnictwa.

Niepodległość rodziła się na konferencjach, podczas obrad, w sztabach, ale realnych kształtów nabierała dzięki kolei. To kolej stanowiła krwiobieg gospodarki rodzącego się państwa. Składami wracali do polski repatrianci, zesłańcy, na front jechało wojsko, by walczyć o niepodległość. Sami zaś kolejarze brali czynny udział w organizacji plebiscytów, przejmowaniu taboru i walce o wolną Polskę.

O tych wydarzeniach chce w swojej publikacji opowiedzieć Fundacja „Sztuka dla Polski”

Dawne pociągi zapuściły korzenie w muzeach. Stały się jedynie eksponatem o nieco większym tonażu, pozbawionym swojego kontekstu historycznego – mówi Piotr Gilarski, inicjator całego przedsięwzięcia. Od kilku lat fotografuje imprezy oraz lokomotywy i wagony zgromadzone w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce należącego do PKP Cargo. – Dzięki temu miałem  okazję przysłuchiwać się rozmowom pasjonatów kolei. Zafascynowali mnie swoją wiedzą historyczną na temat roli kolei w trudnym dziele wybijania się na niepodległość. Postanowiłem zacząć działać.

Piotr Gilarski, Inicjator fundacji “Sztuka dla Polski”

Piotr Gilarski włączył do swojego projektu Dorotę Chojnowską – dziennikarkę, antropologa kultury i autorkę bloga www.AlePieknySwiat.pl Wspólnie chcą przywrócić pamięci te wielkie momenty w historii naszego kraju i kolejnictwa. Pomóż im! Jak? Jeśli masz jakieś pamiątki, pozwól im je skopiować. Jeśli masz jakieś wspomnienia, opowiedz je. Dorota i Piotr czekają na Twoją wiadomość! Wspólnie z nimi stań się częścią tego projektu. Kontakt: fundacja@sztukadlapolski.pl

Dorota Chojnowska – dziennikarka, antropolog kultury i autorka bloga www.AlePieknySwiat.pl