NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Polski rząd chce pomóc Gruzji w „tworzeniu nowoczesnej kolei”

Polski rząd chce pomóc Gruzji w „tworzeniu nowoczesnej kolei”

Redakcja
Fot. Sakartvelos Rkinigza

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, rozpoczęto projekt dot. przybliżenia gruzińskiemu sektorowi kolejowemu dorobku prawnego Unii Europejskiej.

26 października 2021 r. rozpoczęto projekt twinningowy (bliźniaczy) „Wsparcie zbliżania gruzińskich ram prawnych i instytucjonalnych do unijnego dorobku prawnego w zakresie transportu kolejowego”, finansowany przez Unię Europejską.

Celem projektu jest zbliżenie ustawodawstwa gruzińskiego w sektorze kolejnictwa do dorobku prawnego UE oraz wzmacnianie środowiska regulacyjnego kolei w Gruzji. W ciągu 24 miesięcy zostanie zrealizowanych ponad 50 polskich misji eksperckich. Polscy eksperci będą wspierać partnerów gruzińskich w opracowywaniu wytycznych oraz przepisów, w zgodzie z propozycjami uwzględniającymi najlepsze praktyki regulacyjne UE, a także uwarunkowania w Gruzji.

Wszystkie te działania mają zapewnić płynną realizację zbliżenia legislacyjnego Gruzji z UE w zakresie transportu kolejowego, który jest priorytetową kwestią w procesie integracji Gruzji z Unią Europejską.

W projekcie, który jest realizowany przez Ministerstwo Infrastruktury, biorą udział również specjaliści z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Transportu Kolejowego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytutu Kolejnictwa oraz PKP SA i PKP PLK SA. Ze strony Gruzji udział w projekcie biorą przedstawiciele  Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju oraz Kolei Gruzińskich.

Twinning jest instrumentem Unii Europejskiej służącym współpracy instytucjonalnej między administracjami państw członkowskich UE a krajami beneficjentami lub krajami partnerskimi. Projekty twinningowe łączą wiedzę fachową sektora publicznego z państw członkowskich UE i krajów beneficjentów w celu osiągnięcia konkretnych wyników operacyjnych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności