NaKolei.pl MediotekaEksperci Polska kolej jest przygotowana na wypadek wojny? Warsewicz: „Posiadamy wystarczające zasoby do przewozu żołnierzy i ciężkiego sprzętu”

Polska kolej jest przygotowana na wypadek wojny? Warsewicz: „Posiadamy wystarczające zasoby do przewozu żołnierzy i ciężkiego sprzętu”

Adrian Izydorek
fot. Nakolei.pl

W Warszawie 28 maja 2019 r. odbyła się konferencja Defence24, poruszająca temat strategicznej mobilności w systemie bezpieczeństwa Polski.

Konferencja poświęcona była kluczowym wyzwaniom bezpieczeństwa militarnego Polski. Pojawili się na niej przedstawiciele administracji rządowej, wojska oraz przemysłu, którzy wspólnie omawiali tematy, takie jak gotowość strategicznego przewozu wojska przy użyciu pociągów PKP Cargo.

Podczas panelu poruszony został temat, czy PKP Cargo jest w stanie w razie wybuchu wojny przewieźć żołnierzy i sprzęt na front.

Na dzień dzisiejszy jesteśmy gotowi, mamy wystarczająco duży potencjał taboru i kadry. Spółka dysponuje dużą liczbą lokomotyw spalinowych jak i elektrycznych, w sytuacji kryzysu, dysponujemy również parowozami,  łącznie wszystkich lokomotyw mamy kilka tysięcy. Obecnie posiadamy również platformy do przewozu ciężkiego sprzętu wojskowego. Ponadto myślimy o rozwiązaniach innowacyjnych, które umożliwiłyby szybki załadunek i rozładunek sprzętu wojskowego na wagony kolejowe- powiedział  Czesław Warsewicz, Prezes Zarządu PKP CARGO.

W razie kryzysu nastąpi gwałtowne zwiększenie transportu drogą lądową, niewątpliwie statki stracą na znaczeniu. Wtedy PKP Cargo musi być w stanie przewieźć to, co normalnie transportowane było morzem. W grę wchodzą nie tylko wojska i sprzęt opancerzony, lecz również zatowarowanie brygad w żywność i podstawowe materiały.

W chwili obecnej posiadamy wystarczające zasoby do przewozu żołnierzy i ciężkiego sprzętu- dodał Prezes Warsewicz.

Współpraca z wojskiem jest cenna dla PKP Cargo. Z przeprowadzonej dyskusji można było wyciągnąć wniosek, że przewoźnik w razie wybuchu konfliktu byłby w stanie pomóc w działaniach wojskowych, a obecny zarząd PKP Cargo będzie starał się o zapewnienie większej sprawności w działaniach obronnych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności