Infrastruktura Prawo i przetargi Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Pojedziemy szybciej na trasie Kraków-Zakopane

Pojedziemy szybciej na trasie Kraków-Zakopane fot. PKP PLK

PKP PLK S.A. podejmuje się dalszych działań w celu skrócenia czasu podróży i podniesienia jej komfortu dla pasażerów. Spółka informuje o inwestycji, jaka zostanie zrealizowana na trasie Kraków-Zakopane.

Ogłoszony został przetarg na prace na lini nr 99 (Chabówka-Zakopane). Na trasie zostaną wykonane modernizacyjne na torach, jak również remont stacji i obiektów inżynieryjnych. Dzięki przeprowadzonym działaniom pasażerowie będą jechać z Chabówki do Zakopanego o 30 minut krócej.

Modernizacja ma objąć 12 stacji i przystanków (m.in. stacja Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Zakopane i przystanki Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka, Szaflary Wieś. W Chabówce powstanie nowy przystanek. Wszystkie miejsca oczekiwania na pociąg będą dostosowane do potrzeb wszystkich pasażerów.

W pracach zaplanowanych przez PLK ma zostać zawarte również powstanie łącznicy kolejowej w Chabówce. Z Krakowa do Zakopanego przejedzie się w czasie 2 godziny 15 minut zamiast 3 godziny 30 minut.

Umowa na rozpoczęcie prac ma zostać zawarta między PKP PLK a wykonawcą wyłonionym z przetargu jeszcze w 2017 roku. Prace finansowane z budżetu mają potrwać do 2021 roku.

Zaplanowane powyżej działania mają zostać zrealizowane w ramach większego projektu o nazwie „ Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 , 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Realizacja projektu wyniesie ok. 950 mln zł.