Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie

Pociągiem na wycieczkę rowerową

Pociągiem na wycieczkę rowerową fot. PKP Intercity

Dużą zaletą kolei nad autobusami jest łatwość w przewożeniu rowerów – w niektórych autobusach co prawda da się przewieźć rower, jednak jest to trudniejsza sztuka, a miejsca wystarczy zazwyczaj tylko na jeden lub dwa takie pojazdy. A jak wygląda wyprawa pociągiem na wycieczkę rowerową? Zobacz, jakie to proste!

 

Gdzie umieścić rower?

Zdecydowana większość zespołów trakcyjnych, jeżdżących po polskich torach ma wyznaczone specjalne miejsce na rowery. W kultowych już EN57 jest to przedział przy kabinie maszynisty, natomiast w większości nowoczesnych jednostek rowery przewozi się w pozycji pionowej, na specjalnych wieszakach. Pomaga to w umieszczeniu w składzie większej liczby rowerów. Również w niektórych składach wagonowych znajdziemy specjalne miejsca – najpopularniejszy wagon bezprzedziałowy w Polsce to 111Arow, zmodernizowany właśnie z myślą o rowerzystach. Jeżeli jednak w składzie pociągu, którym jedziemy nie ma wagonu rowerowego, to rower przewieźć możemy w przedsionku pierwszego lub ostatniego wagonu – tak, by jak najmniej przeszkadzał innym podróżnym.

Bilety na przejazd z rowerem

Sprawa z biletami na przejazd z rowerem wygląda różnie, w zależności od przewoźnika. Bez dodatkowych opłat rower przewieziemy w warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, Kolejach Mazowieckich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest natomiast małe ograniczenie – jeden pasażer może przewieźć tylko jeden rower.

W pociągach PKP InterCity bilet na przewóz roweru kosztuje 9,10 zł, niezależnie od długości trasy, jeżeli kupimy go przed odjazdem. U konduktora natomiast zapłacimy 10 zł.

Bilet POLREGIO na przewóz roweru kosztuje 7 zł, niezależnie od długości trasy. Za 60 zł można kupić rowerowy bilet miesięczny na wszystkie pociągi przewoźnika, a za 30 zł – ważny w województwie małopolskim. Rowery złożone w pokrowcu i rowerki dziecięce są wyłączone spod opłat.

W pociągach Kolei Dolnośląskich jednorazowy przewóz roweru kosztuje 2 zł, a rowerowy bilet weekendowy – 5 zł. Jeżeli z pociągu KD przesiadamy się do POLREGIO lub odwrotnie, to bilet rowerowy na całą relację kosztować będzie 7 zł.

Za przewóz roweru w Kolejach Małopolskich zapłacimy 3 zł, spod opłaty, podobnie jak w POLREGIO z opłaty zwolnione są rowerki dziecięce i złożone w pokrowcach.

Koleje Śląskie natomiast liczą sobie 5 zł za przejazd roweru w ich pociągu. Można również nabyć bilet miesięczny dla roweru za 60 zł.

Szybka Kolej Miejska w Trójmieście  na liniach spalinowych pobiera opłatę 3 zł za jeden rower. Bilet miesięczny na rowery kosztuje tylko 30 zł. Na liniach zelektryfikowanych( Lębork – Gdańsk)  przewóz rowerów jest bezpłatny.

Koleje Wielkopolskie liczą sobie 7 zł od roweru. Jest też oferta promocyjną Rower/BIKE+, umożliwiającą przewóz do 5 rowerów za 5,50, jeżeli mamy ważny Bilet Wielkopolski lub Bilet Weekendowy GRUPA

 

Pogoda wakacyjna znowu zaczyna być sprzyjająca podróżom. Może warto wybrać się na drugi koniec Polski, czy nawet województwa z rowerem, poczuć wiatr we włosach i ujrzeć piękno Polski. Przewożąc go w pociągu nie musimy specjalnie martwić się o jego bezpieczeństwo, ani o to, czy uda się go zabrać – coraz więcej składów jest do tego przygotowanych. Życzymy więc miłej przejażdżki.