NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Pociągi wrócą do Zakopanego już 22 grudnia. Znowu tymczasowo, do lutego

Pociągi wrócą do Zakopanego już 22 grudnia. Znowu tymczasowo, do lutego

Redakcja
Fot. Ilostan Pojazdów Trakcyjnych / Paweł Telega

PLK znowu otworzą kolejową zakopiankę na sezon zimowy oraz wakacyjny. Wiemy, że pierwszy pociąg ponownie pojedzie do Zakopanego już 22 grudnia.

1 września br. na kolejową zakopiankę wróciły ekipy budowlane, które zajęły się realizacją kolejnego etapu prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem m.in. na szlakach Osielec – Bystra Podhalańska, Jordanów – Skawa – Chabówka oraz Biały Dunajec – Poronin – Zakopane.

Dzięki realizacji prac pasażerowie mają zyskać zmodernizowane perony na przystankach Bystra Podhalańska i Skawa Środkowa oraz na stacji Poronin. W zakresie robót znaleźć się miały również przejazdy kolejowo-drogowe i urządzenia sterowania ruchem, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w komunikacji kolejowej i drogowej. PLK na czas robót zamykają jednotorową linię, otwierając ją przez ostatnie lata wyłącznie w okresie zimowym oraz wakacyjnym.

Modernizacja jednotorowej „zakopianki” odbywa się etapami, by zapewnić dojazdy koleją pod Tatry w sezonie letnim i zimowym. Powrót pociągów na trasę przewidziano w grudniu br., od 22.12 – 28.02.21 r. Natomiast latem, wznowienie połączeń kolejowych zakładane jest na koniec czerwca. Szczegóły będą uwzględnione w korekcie rozkładu jazdy, obowiązującej od 12.06 – 3.09.2022 r. – poinformowała NaKolei.pl Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP PLK.

Warto zwrócić uwagę, że POLREGIO w tym momencie szuka przewoźnika autobusowego, który jeździłby jako ZKA na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane w terminie 12.12 – 21.12, czyli na czas wejścia nowego RJ 2021/22, do momentu ponownego otwarcia linii.

Każdy etap inwestycji zwiększa dostępność do kolei. Latem pasażerowie na odcinku między Skawiną a Zakopanem korzystali już z 17 przebudowanych, wygodniejszych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna, Sieniawa, Pyzówka, Lasek, Nowy Targ.

Efektem prac ma być skrócenie czasu podróży o ponad godzinę, czyli docelowo z Krakowa do Zakopanego mamy dojechać w ponad 2 godziny, a to wszystko za około 1,1 mld złotych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności