Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Publicystyka

Pociąg kontra samolot. Jaki środek transportu wybrać na terenie Polski?

Pociąg kontra samolot. Jaki środek transportu wybrać na terenie Polski? Fot. PKP Intercity / Pixabay

Podróżując między największymi miastami często nasuwa się pytanie jaki środek transportu wybrać. Dzisiaj spojrzymy na temat szerzej, dość abstrakcyjnie. Przeanalizujemy i znajdziemy odpowiedź na takie pytania jak: Czym szybciej dojedziemy do celu? Który środek transportu okaże się tańszy?

Planując wyjazd do innego miasta na terenie Polski może nasuwać się pytanie z jakiego środka transportu skorzystać. Najbardziej konkurencyjnymi wydają się być transport lotniczy oraz kolejowy. Bez wątpienia są one najszybszym sposobem dotarcia do celu, a w obu przypadkach podczas podróży możemy czuć się bardziej komfortowo i bezpieczniej niż w przypadku jazdy samochodem.

 

Czas dojazdu

W Polsce mamy 12 portów lotniczych, które obsługują loty krajowe. Zazwyczaj znajdują się one w sporej odległości od centrum miast. Wyjątkiem jest lotnisko w Poznaniu, które leży nieopodal ścisłego centrum. Zarówno turysta, jak i pasażer podróżujący w celach biznesowych, wychodzący po udanym locie z portu lotniczego, zazwyczaj chce udać się w stronę centrum miasta gdzie ma zarezerwowany nocleg, może zwiedzić miasto, skorzystać z atrakcji lub odbyć spotkanie biznesowe. Nieco inaczej wygląda na tym tle kolej. W prawie każdym z dużych miast, w których znajduje się lotnisko, obsługujące loty krajowe, dworzec kolejowy zlokalizowany jest w samym śródmieściu. Dojazd do niego zajmuje więc znacznie mniej czasu, przy założeniu, że nie korzystamy z hotelu położonego blisko lotniska czy też nie mieszkamy w jego bliskim sąsiedztwie.

Celem analizy i porównania czasu oraz ceny przejazdu samolotem i pociągiem przyjrzyjmy się najpopularniejszemu połączeniu turystycznemu i biznesowemu w Polsce, a więc trasie Warszawa – Kraków.

Kraków – Warszawa

Lecąc ekonomiczną klasą z Krakowa do Warszawy korzystając z usług Polskich Linii Lotniczych LOT, przy wcześniejszej rezerwacji zapłacimy około 120 zł. Cena biletu jest jednak trudna do konkretnego oszacowania, zazwyczaj bowiem przy zakupie biletu z jednodniowym wyprzedzeniem musimy liczyć się z wydatkami znacznie wyższymi, niż w przypadku rezerwacji dokonanej z dłuższym wyprzedzeniem.

Czas lotu to ok. 55 minut. Ale w przypadku skorzystania z samolotu trzeba dodać do tego okres, który potrzebujemy na odprawę – bezpiecznie licząc należy zakładać, że od wejścia na teren lotniska w Krakowie do wyjścia z portu lotniczego na Okęciu potrzebujemy około dwóch godzin. Mając na uwadze, że odprawimy się wcześniej, musimy jednak liczyć się z koniecznością przejścia kontroli bezpieczeństwa, która wygląda identycznie niezależnie od celu naszej podróży i stanowi również swoistą niewiadomą. Bywają bowiem dni, kiedy uda się przejść przez bramki w ciągu kilku minut, nierzadko jednak trzeba poczekać w kolejce znacznie dłużej.

Wybierając kolej, a dokładnie pociąg PKP Intercity kategorii Express Intercity Premium, do celu dojedziemy w niecałe 2 godziny 20 minut. Za taką przyjemność – przy odpowiednim zaplanowaniu wyjazdu – zapłacimy 49 zł w ofercie Super Promo. Maksymalna cena biletu to nie więcej niż 150 zł, przy czym trzeba pamiętać o zniżkach i promocjach, które swoim pasażerom oferuje przewoźnik. Należy wspomnieć o biletach w ofercie Promo, których ceny rozpoczynają się już od 77 zł, a także kupowanych wcześniej z rabatem w wysokości od 30 do 10%, w zależności o tego, kiedy decydujemy się na podróż. Na zniżkę w wysokości 30% mogą liczyć również seniorzy.

Dodatkowym atutem podróży koleją jest lokalizacja dworców. Zarówno Kraków Główny, jak i Warszawa Centralna zlokalizowane są w samych centrach miast. Wychodząc zatem z dworca kolejowego znajdujemy się w samym śródmieściu. Aby dostać się z lotniska do centrum potrzebujemy co najmniej 20 minut.

Podobnie rzecz wygląda kiedy podróżujemy w odwrotnym kierunku, a więc z Warszawy do Krakowa. Przy czym musimy pamiętać, że na stołecznym lotnisku im. F. Chopina, możemy potrzebować więcej czasu na przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, z uwagi na znaczną liczbę obsługiwanych przez ten port połączeń.

Kolej nie tylko tańsza od samolotu

Podróż pociągiem do innego miasta jest nie tylko tańsza, ale również można uznać ją za wygodniejszą. Podczas jazdy pociągiem możemy załatwiać swoje sprawy przez telefon bądź inne urządzenie elektryczne, potrzebujące działania sieci komórkowej – w samolocie jest to (póki co) zabronione. Dodatkowo lotniska zazwyczaj ulokowane są na obrzeżach miast, bądź poza jego granicami, co utrudnia dotarcie do nich. Wiąże się to z koniecznością skorzystania z komunikacji miejskiej, taksówki, bądź własnego samochodu, który jednak trzeba pozostawić na parkingu przy terminalu. Każda z tych opcji – oprócz pomocy znajomej osoby – wiąże się z generowaniem dodatkowych, mniejszych bądź większych, kosztów. W przypadku dworców kolejowych, znajdujących się w centrach miast, skomunikowanie z miejskimi środkami transportu, jest o wiele lepsze. Przykład dworców Warszawa Centralna i Kraków Główny pokazuje, że dostęp do nich zapewniają linie autobusowe, tramwajowe, aglomeracyjne kolejowe, a w stolicy kraju także metro. Porty lotnicze są natomiast obsługiwane zaledwie przez klika linii, stąd też dostanie się do nich nierzadko wiąże się z koniecznością podróżowania z przesiadkami.

Warto również podkreślić, że inwestycje prowadzone przez PKP PLK zakładają m.in. zwiększenie prędkości pociągów kursujących po CMK do 250 km/h, m.in. dzięki podbiciu torów. Więcej w artykule. Takie działanie znacząco skróci czas dojazdu m.in. do Krakowa, czy Katowic, dzięki czemu na tej trasie pociąg “wyprzedzi” samolot. Prędkość 250 km/h ma być osiągnięta już w 2023 roku.