Przy współpracy PLK z miastami i gminami wzrosło i nadal wzrasta bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych – tych na drogach publicznych i niepublicznych.
Akcja Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko” to nie jedyna forma działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i świadomości uczestników ruchu, kierowców i pieszych.
Polskie Linie Kolejowe dbają o realizację postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie.
Jak się okazuje aż 36% przejazdów z 1245 wskazanych przez gospodarzy terenów nie wymaga utrzymania. Co więcej zlikwidowanie ich nie spowodowałoby problemów w bezpiecznym przejeździe. Informacje o przejazdach niepublicznych PLK otrzymało od gmin, miast i lasów Państwowych w okresie od listopada 2015 r. do lutego 2017 r. Natomiast prawie 64% przejazdów pozostanie ze względu na zmianę kwalifikacji dróg niepublicznych na publiczne.
Zgodnie z KPK zmniejsza się liczba przejazdów niestrzeżonych, powstaje natomiast więcej zabezpieczeń typu rogatki, sygnalizacja, czy uruchamianie przejazdów bezkolizyjnych. PLK utrzymuje przejazdy na drogach publicznych. Te na drogach niepublicznych będą funkcjonować na podstawie umowy PLK i użytkownika przejazdu.
Więcej informacji na stronie PKP PLK S.A.