NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie PLK: Pociągi Poznań – Konin – Warszawa od 9 czerwca

PLK: Pociągi Poznań – Konin – Warszawa od 9 czerwca

Piotr Czartoryski-Sziler
Fot. Koleje Wielkopolskie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą ważny etap modernizacji linii z Wielkopolski  na Mazowsze. Od niedzieli pociągi z Poznania do Warszawy pojadą przez Konin i Koło. Pasażerowie zyskują większy standard obsługi na peronach. Zamontowane będą windy i system informacji pasażerskiej. 

Od 9 czerwca pociągi pojadą trasą Poznań – Konin – Warszawa bez komunikacji zastępczej i objazdu przez Gniezno oraz Inowrocław Rąbinek. Jedna z najważniejszych linii kolejowych w Polsce zyskuje europejski standard. Przy rosnącej liczbie pasażerów pociągów dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych oraz ukierunkowaniu transportu na przewozy ładunków koleją, modernizowana linia zapewni oczekiwany efekt – większej przepustowości  i dogodnego łączenia przewozów pasażerskich i towarowych.

Pociągi pojadą nowymi torami na odcinku ok. 180 km. Wykorzystana będzie nowa sieć trakcyjna. Sprawne i bezpieczne podróże zapewnią nowoczesne urządzenia sterowania- czytamy w komunikacie.

Dla podróżnych nowoczesne perony są już dostępne m.in. w Podstolicach, Koninie i Kutnie. Od 9 czerwca z nowych peronów będzie można korzystać w Kole. Platformy są podwyższone, mają antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niedowidzących. Komfort obsługi zwiększą nowe wiaty, ławki i czytelne oznakowanie. Bezpieczeństwo zapewni monitoring oraz jaśniejsze oświetlenie LED. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły skorzystać z windy. Na modernizowanej linii nowoczesne, wygodne perony powstaną na 9 stacjach i przystankach.

Więcej pociągów, sprawny i bezpieczny ruch pasażerski i towarowy – taki efekt jest osiągany. Możliwy będzie przejazd lokomotyw o większej mocy i obsługa składów towarowych o długości 750 m. Przyjęte rozwiązanie pozwoli na sprawny przewóz ciężkich ładunków linią, która jest częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne – Bałtyk. Bezpieczeństwo pasażerów i sprawny przewóz ładunków zapewni nowoczesny system sterowania ruchem. Przyczyni się do tego również budowa bezkolizyjnych skrzyżowań i modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych.

Pociągiem z Wielkopolski na Mazowsze w ok. 2:20 h z prędkością do 160 km/h. Tak będą się odbywały podróże najszybszymi pociągami po zakończeniu wszystkich prac. W czerwcu, na kolejnym etapie robót, czas przejazdu najszybszych składów wyniesie jeszcze  ok. 3:10 h i stopniowo będzie się skracał- czytamy.

Inwestycja między stolicami Mazowsza i Wielkopolski potrwa do końca 2020r. Wykonawcy modernizują kolejne perony m.in. w Kutnie i Łowiczu. Na stacjach powstają funkcjonalne podziemne przejścia dla pieszych. System komunikacji w Koninie i Łowiczu poprawią nowe wiadukty. Obecnie wymieniane są tory między Krzewiem a Żychlinem. Jesienią zaczną się prace na odcinkach Łowicz – Jackowice i Sochaczew – Bednary. Intensywnie postępuje budowa Lokalnych Centrów Sterowania w Koninie, Kutnie i Łowiczu.
Z tych obiektów, przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów komputerowych, dyżurni ruchu sprawnie i bezpiecznie będą nadzorować ruch kolejowy.

 

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności