Infrastruktura Wiadomości

PLK: Pierwsi kierowcy będą mogli przejechać pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie już w poniedziałek

PLK: Pierwsi kierowcy będą mogli przejechać pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie już w poniedziałek Fot. NaKolei.pl

34 wiadukty kolejowe warte miliony zł usprawniają podróże koleją i udrażniają systemy komunikacji wielu miejscowości wzdłuż linii Kraków – Katowice. W poniedziałek w podkrakowskim Zabierzowie kolejny wiadukt kolejowy ułatwi bezpieczne przejazdy- informuje spółka.

PKP Polskie Linie Kolejowe wykonają przeszło 50 mostów, wiaduktów, przejść podziemnych i kładek na linii E30 ze stolicy Małopolski do Katowic.

Pierwsi kierowcy będą mogli przejechać pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie już w poniedziałek. Przebudowany obiekt jest dużo większy i wygodniejszy od poprzedniego. Znalazło się pod nim miejsce na szerszą jezdnię i chodnik dla pieszych. Zmieniona konstrukcja istotnie usprawni przejazd samochodem przez miasto i zwiększy bezpieczeństwo dla pieszych- czytamy w komunikacie.

Wiadukt kolejowy w Zabierzowie, to jeden z kilkudziesięciu  obiektów modernizowanych przez PLK na trasie kolejowej ze stolicy Małopolski do Katowic.

Konstrukcje w Krakowie, Jaworznie, Zabierzowie i Rząsce są już gotowe. Sprawniej kursują po nich pociągi. Znacznie lepsza jest też komunikacja drogowa m.in. dla mieszkańców wielu miejscowości. Tylko budowa wiaduktu w Jaworznie, wraz z sąsiadującym układem drogowym warta jest 15 mln zł- informuje przewoźnik.

PLK dodaje, że łącznie na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami, spółka realizuje 34 wiadukty kolejowe i drogowe. 10 z nich budowanych jest w nowych miejscach, pozostałe 24 to gruntownie modernizowane obiekty. Wszystkie zwiększą możliwości kolei i przyniosą pozytywne efekty dla bezpieczeństwa i płynności lokalnego ruchu drogowego.

PLK prowadzą modernizację na niemal całej długości trasy Kraków – Katowice. Wartość inwestycji to w sumie ok. 2 mld zł. Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów pociągi pasażerskie na tej trasie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.