Konferencje i spotkania Wiadomości

PKP S.A. i władze Chełma podpisały list intencyjny ws. powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa

PKP S.A. i władze Chełma podpisały list intencyjny ws. powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa Fot. Ministerstwo Infrastruktury

17 maja 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Rafał Weber wzięli udział w podpisaniu przez PKP S.A. i władze Chełma listu intencyjnego w sprawie powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa- poinformował resort infrastruktury.

Minister Adamczyk zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o rozwój gospodarczy wschodniej Polski.

Aby przyspieszyć ten rozwój, powstanie PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. To dowód na dobrą współpracę Rządu z samorządem. Zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu szansy, jakie daje nam Nowy Jedwabny Szlak i transport towarów pomiędzy Azją a Europą, dlatego w Chełmie powstanie terminal przeładunkowy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

PKP Linia Chełmska Szerokotorowa to nowe inwestycje i miejsca w pracy w Chełmie i okolicach. Liczymy na to, że powtórzy sukces PKP LHS (Linii Hutniczej Szerokotorowej) z siedzibą w Zamościu, która od początku swego powstania w 2001 r. rokrocznie generuje zysk – dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Głównym celem spółki, której powołanie przewiduje list intencyjny, ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych na Chełmszczyźnie, również dzięki infrastrukturze szerokotorowej linii kolejowej nr 63 oraz wybudowaniu terminala przeładunkowego. Dokładny zakres działań i ich harmonogram będzie przedmiotem ustaleń zespołu roboczego. PKP SA i Miasto Chełm będą dążyć do wzrostu liczby przewożonych  towarów, ich przeładunku i logistycznych usług komplementarnych. W ten sposób zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego oraz atrakcyjność  miasta i całego regionu, między innymi dla przyszłych inwestorów.

Lokalizacja Chełma daje miastu potencjał do tego, aby w jego regionie mogła działać spółka do przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej od pobliskiej granicy z Ukrainą. Zależy nam na wspieraniu rozwoju wschodniej części kraju. W ten sposób PKP SA wpisuje się w rządową strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju. Możemy to osiągnąć m.in. dzięki potencjałowi nieruchomości należących do Polskich Kolei Państwowych- stwierdził Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

To kolejna bardzo dobra wiadomość dla Chełma. Położenie miasta w sąsiedztwie wschodniej granicy Polski jest niezwykle ważnym atutem. Dzięki współpracy z PKP SA potencjał miasta będzie mógł zostać w końcu odpowiednio wykorzystany. Na przestrzeni lat obserwujemy regularny wzrost wymiany handlowej Polski z zagranicą, który pozytywnie wpływa na rozwój naszej gospodarki – mówi Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm.

Ministerstwo przypomina, że wiele działek mających walory transportowe, spedycyjne i logistyczne. Szczególnie atrakcyjne tereny znajdują się m.in. w pobliżu kolejowych przejść granicznych na styku torów o szerokości 1435 i 1520 mm. Spółka wytypowała ze swoich zasobów ponad 170 lokalizacji na terenie całego kraju, w których można rozwinąć usługową infrastrukturę logistyczną.

Nieruchomości te są dobrze skomunikowane z kolejową i drogową infrastrukturą, dzięki czemu może na nich powstać punktowa infrastruktura logistyczna. W najlepszych lokalizacjach planowana jest budowa centrów logistycznych, multimodalnych terminali przeładunkowych oraz tzw. railportów, czyli punktów koncentracji prac przeładunkowych i innych usług logistycznych – zauważył Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP SA.

Partnerzy portalu


PKP Intercity
PKP Intercity
Polregio
Radio WNET
BOBC
Wolna Droga
W Polityce
Centrum Rozwoju Transportu
Klaster Luxtorpeda 2.0
Izba Kolei
TeleInfo24
Więcej w Konferencje i spotkania, Wiadomości
Fot. PKP PLK
Dodatkowe zabezpieczenia na przejazdach kolejowo-drogowych na Mazowszu

Dodatkowe urządzenia sygnalizacyjne są już na 8 mazowieckich przejazdach. Kierowcy płynniej pokonują tory m.in. w Garbatce-Letnisko i Woli Klasztornej na...

Zamknij