Działania Przewozy pasażerskie

PKP PLK: Przeprowadzono symulację zderzenia lokomotywy z samochodem! [WIDEO]

PKP PLK: Przeprowadzono symulację zderzenia lokomotywy z samochodem! [WIDEO] fot. NaKolei.pl

14.06.2019 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały na warszawskiej Pradze symulację zderzenia lokomotywy z samochodem na przejeździe kolejowo-drogowym.

 

Wydarzenie było organizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – “Szlaban na ryzyko!”. Kampania ta powstała w 2005 roku w celu podniesienia świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych.

 

 

 

Symulacja została podzielona na 3 etapy:

  • Przedstawienie niebezpiecznej sytuacji – jak powinniśmy zareagować, na czym polega żółta naklejka PLK
  • Wyłamanie samochodem rogatki
  • Zderzenie lokomotywy z samochodem przy prędkości 30 km/h.
Przedstawienie niebezpiecznej sytuacji

Kaskaderzy odegrali sytuację zepsucia się samochodu na przejeździe kolejowym. Przed zderzeniem z nadjeżdżającym pociągiem uratował system żółtej naklejki, która naklejona jest na każdym przejeździe kolejowym i w razie incydentu w takim miejscu, szybkie zadzwonienie na numer podany na naklejce i opisanie sytuacji pozwoli na powiadomienie maszynisty nadjeżdżającego pociągu i wcześniejsze hamowanie pociągu – unikając uderzenia w samochód.

 

fot. NaKolei.pl
Wyłamanie samochodem rogatki

W wielu przypadkach gdy samochód znajduje się między rogatkami, kierujący próbuje stamtąd wyjechać omijając rogatki – ponieważ nie jest świadomy jak łatwo można wyłamać rogatki kolejowe.
Podczas symulacji PKP PLK S.A. ustawiły specjalnie na tą okazję rogatkę, która została wyłamana przy lekkim uderzeniu przez samochód.

Zderzenie lokomotywy z samochodem przy prędkości 30 km/h

Ostatnim zaplanowanym etapem symulacji było bezpośrednie zderzenie lokomotywy z samochodem. Lokomotywa rozpędzona do 30 km/h uderzyła w samochód stojący na przejeździe kolejowym. Lokomotywa wraz ze zgniecionym samochodem, zatrzymała się 30 metrów od miejsca uderzenia. Oprócz zderzenia przedstawiona została akcja ratunkowa straży pożarnej, straży ochrony kolei oraz ratowników medycznych.

fot. NaKolei.pl