Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz ogłaszają konkurs na projekty pociągów przyszłości

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz ogłaszają konkurs na projekty pociągów przyszłości mat. Pesa Bydgoszcz S.A.

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz wspólnie organizują konkurs dla studentów i absolwentów wyższych uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcji usług świadczonych na ich pokładach w czasie podróży.

Organizowany wspólnie przez przewoźnika i producenta taboru konkurs „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży” skierowany jest do studentów i absolwentów polskich wyższych uczelni, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia i rusza 9 października br.

Prace konkursowe można zgłaszać w czterech kategoriach:

  • Podróż pociągiem dziś i jutro – zmiany i nowe trendy kształtujące podróż, redefinicja obecnego standardu i nowe funkcjonalności na pokładzie pojazdów wysokiej prędkości lub pojazdów typu double deck.
  • Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży – nowa formuła wybranej aktywności. Innowacyjne usługi usprawniające podróż i kształtujące pozytywne doświadczenia pasażerów.
  • Dostępność i bezpieczeństwo – jak organizować przestrzeń i usługi uniwersalne, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych (m.in. osoby  z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi, osoby  z dużym bagażem). Jak sprawnie, komfortowo i bezpiecznie transportować różne typy rowerów? Jak w przyszłości zapewnimy odpowiedni poziom ochrony antywirusowej? Jakie zagrożenia mogą oddziaływać w przyszłości na transport publiczny?
  • Komunikacja wizualna – Identyfikacja graficzna nowych usług, zintegrowane systemy informacji pasażerskiej w pociągach dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, kolorystyka wnętrz i identyfikacja poszczególny stref w pojazdach szynowych.

Na pierwszym miejscu zawsze jest pasażer. Konsekwentnie podnosimy komfort podróżowania poprzez inwestycje w nowoczesny tabor oraz rozwój oferty i usług dla naszych klientów. Ogłoszony wspólnie z PESA Bydgoszcz konkurs to kolejne działanie w kierunku tworzenia nowoczesnych, innowacyjnych pociągów i usług odpowiadających na potrzeby podróżnych,  w którym wsłuchujemy się w głos młodych, zdolnych twórców. Kolej to transport przyszłości  i takie też przyszłościowe projekty chcemy wdrażać w życie w PKP Intercity – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Przy projektowaniu pociągów niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do funkcjonalności i oczekiwań pasażera. W PESA przywiązujemy do tego ogromną wagę, dlatego jesteśmy otwarci na nowe pomysły i idee, które zaprezentują nam studenci w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Liczymy na to, że wspólnie uda nam się zaprojektować i stworzyć pociągi przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – zapowiada Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 r., a rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie zwycięzców nastąpi do 31 marca 2021 r. Obydwie spółki przyznają po 3 nagrody dla najlepszych projektów. Łączna pula nagród wynosi 30 tys. zł. Szczegóły i regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronach: intercity.pl oraz pesa.pl.