Działania Kadry i ludzie Przewozy towarowe

PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach

PKP CARGO uczciło pamięć o powstańcach fot. PKP CARGO

1 sierpnia 1944 r., po latach okupacji niemieckiej, warszawiacy chwycili za broń. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd powstańcom i kolejarzom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim oddali pracownicy PKP CARGO.

Wczoraj, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ten ważny dla historii naszego kraju zryw militarny.

 

Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które miało ogromny wpływ na utrzymanie, kształtowanie się patriotycznych postaw kolejnych pokoleń polskiej młodzieży w czasach PRL. Mit powstańczy z pewnością był jednym z czynników, który przyczynił się do upadku komunistycznego systemu w Polsce – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO.

Ważne miejsce w polskiej konspiracji wojennej, a potem w Powstaniu Warszawskim, przypadło także polskim kolejarzom.

To oni zapewniali łączność między komórkami podziemnej armii i administracji, ostrzegali ludzi przed łapankami na dworcach, byli ważną częścią systemu zaopatrzenia ludności miast w żywność, a wielu z nich należało do AK i innych organizacji zbrojnych, współuczestnicząc w akcjach sabotażowych na kolei wymierzonych w niemieckiego okupanta – dodaje prezes Warsewicz.

Aby uczcić pamięć o powstańcach i kolejarzach walczących w ich szeregach prezes PKP CARGO podjął decyzję, aby 1 sierpnia o godz. 17, w 75. rocznicę Godziny „W”, maszyniści wszystkich czynnych lokomotyw PKP CARGO, na szlakach lub w zakładach, dali sygnały dźwiękowe.