Działania Przewozy towarowe Tabor

PKP CARGO SERVICE nakleja odblaski na wagony. Dostało za to międzynarodową nagrodę RailTech

PKP CARGO SERVICE nakleja odblaski na wagony. Dostało za to międzynarodową nagrodę RailTech Fot. 3M

Aby praktycznie wyeliminować możliwość przypadkowej kolizji z pociągiem towarowym, który nocą przejeżdża przez przejazd kolejowy np. kat. D, PKP Cargo Service zastosowało rozwiązanie firmy 3M. Dzięki foliom odblaskowym 3M, wagony pociągów mają być bardziej widoczne z bezpiecznej odległości nawet na najbardziej nieoświetlonych przejazdach.  

Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset wypadków na przejazdach kolejowych. Ponad połowa z nich ma miejsce na przejazdach, które nie są wyposażone w automatyczne systemy ostrzegania przed nadjeżdżającymi pociągami. Ze względu na słabą widoczność w ciemności może to prowadzić do wypadków między pojazdami drogowymi a wagonami towarowymi.

Postanowiliśmy uzupełnić kampanię informacyjną prowadzoną przez grupę PKP w celu zwiększenia świadomości i wiedzy na temat wdrażania rozwiązań technicznych dla większego bezpieczeństwa na torach, dlatego umieściliśmy na wagonach odblaski – mówi Daniel Palarz, dyrektor biura sprzedaży i promocji PKP Cargo Service. – 20-wagonowy pociąg może zostać oklejony w ciągu jednego dnia. Takie szybkie i proste rozwiązanie robi znaczącą różnicę w miejscach,  o słabej widoczności lub znaków alarmowych, które mogłyby zapobiec niepożądanemu wypadkowi kolejowemu – dodaje Daniel Palarz.

Odblaskowe oznakowanie wagonów dla bezpieczniejszego transportu towarów

Bezpieczeństwo w nocy na niestrzeżonych przejazdach kolejowych jest problemem dla pociągów towarowych. Tabor kolejowy nie jest wyposażony w żadne światła, które mogłyby poprawić widoczność boczną wagonów po zmroku, w większości składy pomalowane są na ciemne kolory.

Poprzez dostarczenie trwałych, samoprzylepnych folii odblaskowych, które można łatwo nakleić, firma 3M pomogła PKP CARGO SERVICE  rozwiązać ten problem. Oznakowanie w postaci szerokich pionowych pasów, w połączeniu z ruchem pociągu, ostrzega  uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie nawet z dużej odległości– dodaje Daniel Palarz.

W Stanach Zjednoczonych oznakowanie odblaskowe na pojazdach towarowych jest normą. Chcielibyśmy, aby ten standard został wprowadzony również w Polsce. Mamy nadzieję, że współpraca z PKP Cargo Service rozpocznie nowy trend w oklejaniu wagonów w naszym kraju, dla zwiększenia bezpieczeństwa i zminimalizowania liczby wypadków na torach – mówi Artur Dudak, specjalista ds. klientów kluczowych, w dziale rozwiązań komercyjnych 3M w Polsce. – Docenienie przez ekspertów RailTech jest dowodem na to, że innowacyjne rozwiązaniay mogą być jednocześnie proste i skuteczne – dodaje Artur Dudak.

Najczęściej skład 20-wagonowy potrzebuje na oklejenie około jednego dnia – mówi Jędrzej Kałka z firmy replika.pl, certyfikowanej drukarni 3M, producenta odblaskowych folii.

RailTech Innovation Awards to prestiżowy europejski konkurs, w którym  wyróżniane są najbardziej innowacyjne produkty, rozwiązania lub usługi w sektorze transportu i infrastruktury kolejowej. O przyznaniu nagród decyduje jury złożone z profesjonalistów oraz naukowców posiadających specjalistyczną wiedzę na temat sektora kolejowego. Nagrody przyznawane w czterech kategoriach: Innowacje w infrastrukturze, Innowacje w zakresie taboru kolejowego, Innowacje w digitalizacji, Innowacj w obszarze transportu publicznego.Kongres590