Ekonomia i rynek Przewozy towarowe Wiadomości

PKN Orlen: Przejęcie kapitałowe Grupy Lotos. Podpisano list intencyjny

PKN Orlen: Przejęcie kapitałowe Grupy Lotos. Podpisano list intencyjny fot. Orlen

Dziś PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia minimum 53% udziału w kapitale zakładowym Grupy LOTOS S.A.

List podpisali dziś Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz Prezes PKN ORLEN S.A. Daniel Obajtek. Proces przejęcia kontroli kapitałowej w Grupie Lotos ma rozpocząć się od rozmów celem wejścia w posiadanie przez PKN Orlen ok. 53% udziałów Grupy.

Skarb Państwa jako akcjonariusz Grupy LOTOS ma przekazać Orlenowi akcje na podstawie wymogów z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Aby było to możliwe trzeba będzie zmienić postanowienia ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2016 r., poz. 2259). Mówi ona o zakazie zbywania akcji Grupy przez Skarb Państwa.

Jak powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN: – Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim. A utworzenie takiego koncernu paliwowo-petrochemicznego będzie, jak mówią plany, odpowiedzą na rynek międzynarodowy.
W najbliższym czasie należy spodziewac się załatwiania wszelkich formalności, uzyskania potrzebnych dokumentów i zgód. Będą prowadzone analizy dot. modelu i harmonogramu transakcji. To wszystko może potrwać około roku.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie PKN Orlen. Zapowiedziano, że informacje o dalszych działaniach w tym temacie będą przekazywane do mediów na bieżąco.