NaKolei.pl Bez kategorii Pierwszy transport węgla z Ukrainy w ciągu tygodnia

Pierwszy transport węgla z Ukrainy w ciągu tygodnia

MM
Fot. PKP CARGO

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, w audycji w Radiowej Trójce, poinformował, że w ciągu tygodnia możemy spodziewać się pierwszych dostaw węgla z Ukrainy. Przypomnijmy, że Ukraina zadeklarowała przekazanie 100 tyś. ton węgla.

W audycji radiowej „Salon polityczny Trójki” Michał Dworczyk mówił, że pierwsze transporty, które mają przywieść do Polski 100 tys. ton zakontraktowanego w Ukrainie węgla ruszą jeszcze w tym tygodniu. Na ten moment ciężko ocenić, czy węgla z Ukrainy będzie więcej. Jak zaznczył Dworczyk, wpływ na ewentualne zwiększenie ilości węgla, sprzedawanego Polsce przez Ukrainę będzie zależało  przede wszystkim od bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

W pierwszym kroku Ukraina uwolniła dla Polski 100 tys. ton węgla. […] Z tego pierwszego wolumenu w ciągu tygodnia pierwsze transporty zaczną docierać do Polski” – oświadczył Michał Dworczyk.

Ukraińska wicepremier, Iryna Wereszczuk, ostatnio informowała, że węgiel jest przygotowany i zakontraktowany, a pierwsze wagony z transportem mają ruszyć w najbliższym czasie.

Za transport ukraińskiego węgla ma odpowiadać PKP Cargo, które ma przewieźć  łącznie ok. 4,5 mln ton tego surowca  z importu, głownie z portów.

Rozładunki dzieją się już teraz. Październik będzie pikiem w dystrybucji, jesteśmy na to przygotowani – powiedział prezes PKP Cargo Dariusz Seliga, cytowany przez TVP Info.

W radiowej Jedynce, prezes PKP Cargo, mówił, że w dyspozycji PKP Cargo jest obecnie ponad 20 tysięcy węglarek.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności