NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Pierwszy pociąg Pesy dla Kolei Czeskich gotowy! Na przełomie roku trafi na tor testowy [ZDJĘCIA]

Pierwszy pociąg Pesy dla Kolei Czeskich gotowy! Na przełomie roku trafi na tor testowy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pierwszy wyprodukowany przez Pesę pojazd z rodziny Regio160. Fot. Pesa Bydgoszcz

Bydgoska Pesa realizuje kontrakt dla czeskiego klienta, który podpisał umowę ramową na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych. Z zakładów Pesy wyjedzie pierwszy SZT, który na przełomie roku ma trafić do Czech.

W lutym 2021 roku Koleje Czeskie podpisały umowę ramową z Pesą Bydgoszcz na zakup do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych. W tym momencie przewoźnik ma zakontraktowany zakup 66 pojazdów za kwotę ponad 1 mld zł. Prawdopodobnie wkrótce zostanie podpisana kolejna umowa na dostawę dziesięciu pojazdów. Według nieoficjalnych źródeł, możliwe że nastąpi to już w listopadzie. PESA jest w tym momencie na etapie realizacji zamówienia. Pierwszy pojazd jest już gotowy, drugi natomiast znajduje się w fazie produkcji.

Na wizycie w Pesie pojawili się przedstawiciele z Pragi, którzy przeprowadzili kontrolę produkcji pojazdów. Co ciekawe, część pojazdów wyjedzie w malowaniu zgodnym ze schematem Praskiego Transportu Zintegrowanego (Pražská integrovaná doprava), czyli w czerwono-białej malaturze. Będą to pojazdy, które będą obsługiwać ruch w aglomeracji Pragi. Pozostałe jednostki opuszczą fabryki w klasycznym malowaniu Kolei Czeskich.

Na przełomie roku pierwsza spalinowa jednostka ma trafić na tor testowy w czeskim Velimiu. Tam przejdzie testy, które są wymagane do uzyskania homologacji. Będzie to ważny etap przy odbiorach pojazdów PESA 847 CD, które są pierwszymi produkowanymi pojazdami Pesy należące do rodziny REGIO 160.  Jest to nowa platforma zespołów trakcyjnych Pesy, która ma być podstawą przy produkcji zarówno SZT-ów, EZT-ów, jak i wodorowych zespołów trakcyjnych (hybryda z pantografem).

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności