NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Pierwszy od 84 lat legalny przewóz konopi koleją w USA

Pierwszy od 84 lat legalny przewóz konopi koleją w USA

Mateusz Marczewski
Zdjęcie ilustracyjne

W tegoroczne święto konopi 20 kwietnia 2021, doszło do historycznego przewozu kolejowego w USA. Pierwszy raz od 1937 roku, legalnie przewieziono koleją ponad 7 ton suszu konopnego!

Ponad 7 ton konopi przemysłowych legalnie przewieziono na linii Fowler (Kalifornia) – Denver (Kolorado) w USA.  W dniu 20 kwietnia 2021 r. firma Golden State Hemp przeszła do historii. GSH stało się pierwszą firmą, która legalnie przetransportowała konopie koleją. Jest to pierwsza taka sytuacja od czasu delegalizacji konopi w Stanach Zjednoczonych w 1937 roku.

20 grudnia 2018 r. weszła w życie, podpisana przez Prezydenta Donalda Trumpa, ustawa Farm Bill. Nowe prawo zakończyło trwającą ponad osiem dekad prohibicję konopi włóknistych w Stanach Zjednoczonych. Ustawa zezwala na szeroko zakrojoną uprawę konopi. Dodatkowo akt pozwala na transport produktów pochodnych konopi przez granice stanów w celach handlowych lub innych.

Konopie indyjskie (psychoaktywne) i konopie włókniste (przemysłowe)

Warto w tym momencie nadmienić różnicę między konopiami włóknistymi (przemysłowymi), a tzw. marihuaną (czyli konopiami innymi niż włókniste). To co odróżnia te legalne konopie od marihuany to poziom THC, czyli substancji odpowiadającej za działanie psychoaktywne. Konopie włókniste zawierają bardzo niską zawartość tej substancji (0,3% w USA) oraz często jako rośliny są znacznie wyższe i mniej „krzaczaste” niż ich psychoaktywni kuzyni.

Przedsiębiorstwo Golden State Hemp nie obrało daty oraz środku transportu losowo. Firma miała cel w obraniu 20 kwietnia oraz kolei na to wydarzenie. 20 kwietnia (zapisywany w USA jako 4/20) to międzynarodowe święto użytkowników konopi. Zaś wybór kolei również był zamierzonym posunięciem związanym z ekologiczną polityką firmy Golden State Hemp:

Dzisiejszy pierwszy przewóz [konopi – przyp. red.] koleją to kolejny krok w realizacji misji naszej firmy (…) Wszystko zaczyna się tutaj poprzez zmniejszenie naszego śladu węglowego dzięki zastosowaniu kolei zamiast ciężarówek. Dzisiejsza pierwsza dostawa może być stosunkowo bardzo mała w porównaniu z naszymi zbiorami (…) ale oznacza ona również świt kolejnej rewolucji konopnej w USA – stwierdził Jeff Friedland, współzałożyciel i Dyrektor Generalny Golden State Hemp.

GSH kieruje się filozofią „zero odpadów”, w której każdy aspekt rośliny jest wykorzystywany. Od nasion do sprzedaży, firma deklaruje wytwarzanie wysokiej jakości organicznych produktów konopnych, jednocześnie zmieniając postrzeganie przez społeczeństwo konopi, uwydatniając jej zdrowotne i ekologiczne zalety.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności