NaKolei.pl WiadomościTabor Pierwsze Swingi są już w Iasi

Pierwsze Swingi są już w Iasi

Redakcja
Fot. PESA Bydgoszcz

PESA Bydgoszcz zgodnie z planem realizuje produkcję tramwajów dla historycznej stolicy Rumunii – Iasi. Pierwsze 2 z 16 pojazdów są już na miejscu.

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego taboru.

PESA wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Iasi w 2020 roku. Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy dwa Swingi są już na miejscu. Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.

Bardzo się cieszę, że to właśnie PESA dostarczyła pierwsze od 44 lat nowoczesne tramwaje do historycznej stolicy Rumunii jaką jest miasto Iasi. Kontrakt jest realizowany zgodnie z założonym harmonogramem, a pierwsze pojazdy zostały przywiezione do Rumunii już po 13 miesiącach od daty podpisania umowy. Przewidujemy, że po dozbrojeniu pojazdów oraz pozytywnych testach rozruchowych już we wrześniu 2021 mieszkańcy Iasi będą mogli podróżować nowoczesnymi, w 100% niskopodłogowymi i komfortowymi pojazdami Pesa SWING 122NaJ – powiedział Łukasz Daszkiewicz, Szef Sprzedaży Lekkich Pojazdów Szynowych PESA.

Fot. PESA Bydgoszcz

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności