Strona główna » Wiadomości » PGE i EBI inwestują w modernizację infrastruktury kolejowej w Polsce

PGE i EBI inwestują w modernizację infrastruktury kolejowej w Polsce

Redakcja
Fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Europejski Bank Inwestycyjny zawarły umowę kredytową o wartości 1 miliarda złotych. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację układów zasilania sieci kolejowej w Polsce. Za realizację projektu odpowiedzialna będzie PGE Energetyka Kolejowa. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie procesu transformacji energetycznej polskich kolei oraz poprawa jakości krajowych usług kolejowych.

PGE uzyskała finansowanie w formie kredytu od EBI na inwestycje w ramach programu modernizacji układów zasilania („MUZa”). Zakończenie zadań inwestycyjnych przewidziane jest na koniec 2028 roku. „MUZa” to największy projekt inwestycyjny realizowany przez PGE Energetyka Kolejowa, w ramach którego zbudowano i zmodernizowano ponad 260 podstacji trakcyjnych i kabin sekcyjnych. Inwestycje te przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, przepustowości linii, prędkości pociągów, a także skrócenia czasu przejazdów, co finalnie poprawiło efektywność i konkurencyjność komunikacji kolejowej.

Środki przyznane przez EBI umożliwią sfinansowanie budowy 43 nowych podstacji trakcyjnych oraz kabin sekcyjnych, a także modernizację 24 istniejących podstacji trakcyjnych. Dodatkowo, zostaną wybudowane linie elektroenergetyczne WN/SN oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca do efektywnego zaopatrywania krajowego transportu kolejowego w energię elektryczną. Do 2028 roku PGE planuje przeznaczyć na ten cel łącznie 2 miliardy złotych.

Projekt ten, poprzez zwiększenie przepustowości linii i minimalizację awarii, ma na celu podniesienie jakości usług kolejowych oraz komfortu podróżnych. Wpisuje się on także w cele Unii Europejskiej związane z promowaniem zrównoważonego transportu.

Przemysław Jastrzębski, Wiceprezes Zarządu PGE ds. Finansowych, podkreślił, że współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dostarcza realnych narzędzi do realizacji kluczowych zadań. Dzięki uzyskanym środkom PGE będzie mogło inwestować w nowoczesną infrastrukturę elektroenergetyczną oraz rozwijać innowacyjne projekty, takie jak rekuperacja energii z hamujących pociągów.

Europejski Bank Inwestycyjny, który finansuje projekty wspierające politykę UE, w tym globalną transformację w kierunku neutralności klimatycznej, w 2023 roku przeznaczył 52% z 5,1 miliarda euro całkowitych inwestycji w Polsce na zielone finansowanie. Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska, zaznaczyła, że EBI jest sprawdzonym partnerem dla dużych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce i wyraziła gotowość do dalszego wspierania rozwoju kraju.

Grupa PGE, największe przedsiębiorstwo elektroenergetyczne w Polsce i lider produkcji energii z OZE, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. PGE Energetyka Kolejowa, w ramach programu Zielona Kolej, planuje zasilanie transportu szynowego w pełni czystą energią do 2030 roku, osiągając 85% udział energii odnawialnej w wykorzystywanej energii na kolei.

Podobne artykuły