NaKolei.pl WiadomościTabor Pesa jako jedyna chce dostarczyć tramwaje do Bydgoszczy

Pesa jako jedyna chce dostarczyć tramwaje do Bydgoszczy

Redakcja
Fot. Pesa Bydgoszcz

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy otworzył oferty w przetargu na zakup 10 tramwajów z opcją na domówienie 36 kolejnych. Pesa Bydgoszcz złożyła jedyną ofertę.

Na początku marca Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ogłosił przetarg na dostawę fabrycznie nowego, niskopodłogowego taboru tramwajowego dla sieci komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Chodziło o dostawę 10 sztuk fabrycznie nowych tramwajów wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych (6 szt. długich oraz 4 szt. krótkich) wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym, pakietem eksploatacyjno-naprawczym i świadczeniami dodatkowymi.

Poza podstawowym zakresem zamówienia, Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w zakresie dostawy 36 sztuk fabrycznie nowych tramwajów wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych (29 szt. długich oraz 7 szt. krótkich) ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym, pakietem eksploatacyjno-naprawczym i świadczeniami dodatkowymi.

W postępowaniu przetargowym zgłosiła się jedna firma – PESA Bydgoszcz S.A. – która za wykonanie zamówienia podstawowego zaproponowała kwotę ponad 102 mln zł. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację tego zadania podstawowego prawie 90 mln zł, a więc ZDMiKP będzie musiało dołożyć, aby podpisać umowę z bydgoskim producentem.

Zgodnie z przetargiem dostawa 10 tramwajów miałaby zostać zrealizowana do końca listopada 2023 roku. Natomiast pozostałe zamówienie zaplanowano sukcesywnie realizować, w kolejnych 6 latach.

Po Bydgoszczy kursuje nadal 46 składów typu „Konstal” 805Na. Najstarsze pojazdy mają 41 lat. To od czasów „eNek” najpopularniejsze tramwaje w Polsce (na szeroki tor produkowano model 105Na). Zarówno w wersji normalnotorowej, jak i wąskotorowej, pojawiły się we wszystkich miastach Polski. Poddawano je wielu przeróbkom i modyfikacjom. Pojazdy rozpędzają się do około 70 km/h. Zabierają prawie 150 pasażerów. Największym mankamentem jest wysoka podłoga wykluczająca z transportu osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności