NaKolei.pl WiadomościTabor PESA 847 jedzie do Czech! Nowa platforma pociągów przejdzie ostateczne testy

PESA 847 jedzie do Czech! Nowa platforma pociągów przejdzie ostateczne testy

Adrian Izydorek
PESA 847 na testach w Żmigrodzie (grudzień 2022) Fot. Pesa Bydgoszcz

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami, pierwszy pociąg Pesy z nowej platformy Regio160 trafi dzisiaj w nocy do Czech. Przed południem jednostka powinna wyruszyć z Bydgoszczy i zostać przetransportowana do przejścia granicznego Chałupki – Bohumin.

To ważna chwila dla bydgoskiego producenta. Ich pierwszy pociąg z nowej platformy Regio160 opuści dzisiaj Bydgoszcz by jeszcze przed północą trafić na terytorium Czech. U naszych południowych sąsiadów przejdzie ostateczne testy na torze doświadczalnym w Velimiu, by następnie móc zostać odebrany przez klienta – Koleje Czeskie.

Jak informowała Pesa Bydgoszcz, czeski przewoźnik zamówił łącznie 76 spalinowych zespołów trakcyjnych od Pesy, chociaż zgodnie z umową ramową może takich pojazdów kupić 160 takich pojazdów. Na ten moment, wartość umów wykonawczych na dostawę 76 pojazdów opiewa na kwotę ponad 1 mld zł. Dla Pesy oprócz tego, że to ogromny kontrakt, to także jest to pierwsze zamówienie na pociągi z kompletnie nowej platformy Regio160, na której będzie się opierać produkcja nowych zespołów trakcyjnych. Właśnie na tej platformie mają zostać dostarczone pociągi dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – więcej informacji.

Testy w Żmigrodzie

Jak informowaliśmy na łamach 'NaKolei.pl’, w III kwartale 2022 roku Pesa Bydgoszcz zakończyła produkcję pierwszego spalinowego zespołu trakcyjnego PESA 847 dla Kolei Czeskich. Niedługo później, w grudniu 2022 roku Pesa poinformowała, że pierwszy pociąg dla czeskiego klienta trafił na tor doświadczalny w Żmigrodzie, na którym

W Żmigrodzie odbywały się uruchomienia i testy układu napędowego oraz hamulcowego, związane z zastosowaniem w pojazdach dla CD najnowszej generacji ekologicznych silników Stage V przeznaczonych dla SZT. Próby te nie trwały długo, bo chwilę później pojazd wrócił już do Bydgoszczy. Faktyczne testy na potrzeby uzyskania homologacji zostaną przeprowadzone dopiero w Czechach.

Droga do Czech

Zgodnie z zapowiedziami Pesy, pierwszy pociąg z serii 847, czyli tym samym pierwszy pociąg z platformy Regio160 trafi na początku 2023 roku na terytorium Czech. Jednostka 001 dzisiaj (22.01.2023) przed południem powinna wyruszyć z Bydgoszczy w kierunku Czech. Jak podaje czeski portal Zdopravy.cz, przed północą pojazd powinien przekroczyć przejście graniczne Chałupki-Bohumin. Następnie przez Ołomuniec trafić na tor testowy w Velimiu, gdzie powinien zawitać około godziny 9 rano.

Na torze doświadczalnym rozpoczną się ostateczne testy pojazdu, niezbędne do uzyskania homologacji. Po zakończeniu tego etapu, Koleje Czeskie będą mogły rozpocząć etap odbiorów. Pod koniec 2022 roku, w produkcji znajdowało 18 pojazdów z serii 847 dla Kolei Czeskich.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności