Polityka Wiadomości

PE przyjął raport Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego po Brexicie

PE przyjął raport Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego po Brexicie Fot. Grupa EKR

W trakcie glosowań na sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął raport autorstwa Kosmy Złotowskiego dotyczący bezpieczeństwa lotniczego w odniesieniu do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Przyjęte rozporządzenie zapewnia ciągłość uznawania certyfikatów niektórych wyrobów lotniczych, części, wyposażenia samolotów i przedsiębiorstw z branży lotniczej, które mogłyby utracić ważność w momencie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE bez kompleksowej umowy. Za przyjęciem raportu europosła Prawa Sprawiedliwości głosowało 658 eurodeputowanych, 8 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

 Przyjęte rozrządzenie zakłada, że wydane certyfikaty, które mogłyby stracić ważność w momencie „twardego” Brexitu będą uznawane przez 9 miesięcy, a więc do końca tego roku. W przypadku, gdyby istniała taka potrzeba, termin ten może zostać dodatkowo wydłużony przez Komisję Europejską.

 Bardzo się cieszę, że ta decyzja zapadła tak dużą większością głosów. Brexit to ogromne wyzwanie, a brak umowy zagraża także regularnej komunikacji lotniczej między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. To rozporządzenie gwarantuje, że przynajmniej do końca roku nic nie powinno się zmienić, a wszystkie loty będą się odbywać zgodnie z najwyższymi normami bezpieczeństwa. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, te tymczasowe środki będą mogły obowiązywać dłużej, a certyfikaty bezpieczeństwa brytyjskich samolotów i przedsiębiorstw lotniczych będą dalej uznawane w Unii Europejskiej – skomentował wynik głosowania Kosma Złotowski.