Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Od 29 sierpnia duże zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity

Od 29 sierpnia duże zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity

Redakcja
Fot. PKP Intercity

Przed nami kolejna korekta rocznego rozkładu jazdy. Zmiany wejdą w życie w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku i będą obowiązywać do 6 listopada br. Korekta rozkładu zapewni optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity na liniach kolejowych, na których będą prowadzone prace inwestycyjne.

W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2020/2021 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 29 sierpnia br. wejdzie w życie czwarta z nich.

Połączone relacje wybranych pociągów – nowe możliwości dojazdu

W związku z pracami prowadzonymi na stacji Warszawa Zachodnia w celu lepszego wykorzystania przepustowości na Warszawskim Węźle Kolejowym, zostały połączone relacje wybranych pociągów.

Dotyczy to m.in. pociągów pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą kursujących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do/z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia. Połączone relacje pociągów zwiększą możliwość bezpośrednich podróży.

Zmiany w różnych częściach Polski

Trwają prace na linii Poznań – Szczecin. Łączący Szczecin z Warszawą pociąg EIC Chrobry pojedzie w skróconej relacji z Pomorza Zachodniego do Zbąszynka, a na odcinku Zbąszynek – Warszawa będzie kursować jako grupa wagonów przełączana do składu EIC Varsovia.

Ze względu na prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne pociąg IC Lubuszanin kursujący między Zieloną Górą a Chełmem będzie jeździć w skróconej relacji Warszawa – Chełm – Warszawa. Od 1 września do 18 października mieszkańcy Chełma zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Kołobrzegu i Piły dzięki wydłużeniu relacji składu TLK Zamoyski łączącego na co dzień Hrubieszów z Kołobrzegiem. Z uwagi na prowadzone prace na Warszawskim Węźle Kolejowym także pociąg TLK Słupia z i do Kołobrzegu będzie mieć skróconą relację do Warszawy (nie będzie dojeżdżał do stacji Łódź Fabryczna).

Trwają prace na linii nr 3 na odcinku Kutno – Łowicz Główny, przez co kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia – Włocławek – Gdynia.

Dzięki otwarciu zmodernizowanej linii nr 8 na odcinku Warka – Radom część pociągów wróci na najkrótszą trasę między Warszawą a Radomiem. Kursujące między Krakowem a Olsztynem pociągi IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz oraz IC Witos relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa i TLK Ustronie relacji Kołobrzeg – Kraków będą jeździć przez Warszawę Służewiec, Piaseczno i Warkę.

Od 29 sierpnia zmienionymi trasami będą jeździć także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew – Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia na odcinku Łódź Widzew – Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.

Pociąg IC Panorama będzie mieć dodatkowy postój na stacji Opoczno Południe, dzięki czemu mieszkańcy miasta zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Warszawy i Wrocławia.

Zastępcza komunikacja autobusowa na południu

Ze względu na prowadzoną modernizację linii kolejowych od 1 września pomiędzy Krakowem a Zakopanem wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi TLK Karpaty, TLK Małopolska, IC Malinowski oraz IC Sukiennice.

Składy IC Skarbek relacji Olsztyn – Bielsko-Biała – Olsztyn oraz IC Hutnik relacji Gdynia – Bielsko-Biała – Gdynia pojadą w skróconej relacji do i z Pszczyny. Dojazd do pomijanych stacji Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Biała Główna zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.

Zmiany na Warszawskim Węźle Kolejowym

Trwa przebudowa Warszawy Zachodniej. Prace inwestycyjne prowadzone na Warszawskim Węźle Kolejowym mają wpływ na kursowanie kilkudziesięciu składów jeżdżących do i ze stolicy. Część pociągów zacznie jeździć przez stację Warszawa Gdańska, część zaś powróci do kursowanie przez Warszawę Wschodnią, Centralną i Zachodnią. Grupa pociągów zamiast na Warszawie Centralnej będzie mieć postój na stacji Warszawa Śródmieście.

Aby ułatwić podróżnym wyszukiwanie połączeń do i z Warszawy PKP Intercity wprowadziło zmiany w wyszukiwarce połączeń. Szukając połączenia do lub ze stolicy pasażerowie mogą wybrać opcję „Warszawa – dowolna stacja”, dzięki czemu wyszukiwarka pokaże wszystkie możliwe połączenia w relacji, nie pomijając żadnej ze stacji.

Szczegółowe informacje o zmianach w rozkładzie jazdy w związku z pracami na Warszawskim Węźle Kolejowym oraz honorowaniu biletów i poruszaniu się w obrębie dworców dostępne są na uruchomionej przez PKP Intercity podstronie https://Intercity.pl/wwk.

Szczegółowe informacje dla pasażerów

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można uzyskać na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 29, 30 i 31 sierpnia br. na dworcach w największych miastach Polski – Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane – pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.

Podobne artykuły