Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Nowy przystanek Mnichów zwiększy dostęp do kolei na linii Kraków – Kielce

Nowy przystanek Mnichów zwiększy dostęp do kolei na linii Kraków – Kielce

Redakcja
Fot. PKP PLK

Przyszły wykonawca po wygraniu przetargu prócz przeprowadzenia prac budowlanych będzie zobowiązany do przygotowania dokumentacji projektowej i pozyskania niezbędnych pozwoleń i uzgodnień. PLK SA przewidują, że pierwsi podróżni będą mogli skorzystać z nowego przystanku w drugiej połowie 2025 roku.

Program przystankowy do odpowiedź rządu na wykluczenie komunikacyjne mniejszych miejscowości. Nowe przystanki otworzą kolej na nowych podróżnych, którzy skorzystają z komfortowego, szybkiego i ekologicznego transportu – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowe perony pojawią się w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego, na zachód od Mnichowa. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa perony. Prowadzić do nich będą nowe ciągi komunikacyjne. Dzięki parkingowi zlokalizowanemu w bezpośredniej bliskości przystanku ułatwione będą przesiadki. Wszystko oświetlone będzie latarniami w technologii LED, które wraz z monitoringiem zapewnią bezpieczeństwo podróżnych. Perony przystanku Mnichów będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zapewnią to ścieżki naprowadzające i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze. Oczekiwanie na pociąg ułatwią wiaty, ławki, tablice informacyjne i system nagłośnienia. Inwestycja obejmie też modernizację przejazdu kolejowo-drogowego. Większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych zapewnią rogatki i sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, uruchamiana automatycznie przez nadjeżdżający pociąg.

Każdy nowy przystanek to poprawa komfortu życia i przemieszczania się dla setek ludzi. W Świętokrzyskiem nasza spółka realizuje wiele ważnych inwestycji dla lokalnych społeczności. Przystanek Mnichów to kolejny taki projekt – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x