Szwajcarskie Koleje Federalne – SBB – poinformowały, że w kwietniu 2026 roku uruchomią nowe nocne połączenie kolejowe z Bazylei do Kopenhagi i Malmö. Pociągi EuroNight będą kursować trzy razy w tygodniu i wzmocnią sieć nocnych pociągów SBB. Połączenie będzie wspierane finansowo przez rząd federalny Szwajcarii na mocy ustawy o emisji CO2.
Dzięki nowej usłudze EuroNight, SBB, wraz ze swoimi partnerami, jeszcze bardziej rozszerza ofertę międzynarodową. Nocny pociąg z Bazylei do Kopenhagi i Malmö będzie kursował od 15 kwietnia 2026 roku. Trzy razy w tygodniu w każdym kierunku, przez cały rok. Odjazd z Bazylei przewoźnik planuje w środy, piątki i niedziele, a odjazdy z Malmö w czwartki, soboty i poniedziałki. Podróż potrwa około 16,5 godz.
EuroNight oferuje miejsce dla około 350 pasażerów w wagonach sypialnych, kuszetkowych oraz siedzących. Pociąg po drodze zatrzyma się m.in. we Fryburgu, Karlsruhe, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu oraz w Odense i Kopenhadze. Sprzedaż biletów na połączenie do Szwecji ruszy już jutro.
Jako jedyne bezpośrednie połączenie między Szwajcarią a Skandynawią, nowa usługa EuroNight otwiera przed turystami atrakcyjne regiony Danii i innych krajów Europy Północnej. Pociąg pokona dystans ponad 1400 km. Nocne połączenie kolejowe z Bazylei do Kopenhagi i Malmö SBB obsłuży we współpracy z RDC Germany, prywatną firmą kolejową.
Pociągi nocne cieszą się dużą popularnością wśród podróżnych. Jednak ze względu na wysokie koszty taboru, opłat za dostęp do torów i personelu, nie są one opłacalne. Dlatego też, od 2026 roku, funkcjonowanie pociągów wesprze szwajcarski rząd federalny. Władze przeznaczyły na ten cel około 47 mln franków do 2030 roku w ramach ustawy o emisji CO2. Budżet musi jeszcze zatwierdzić parlament.

