Przewozy towarowe Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Niebezpieczne pęknięcia spawów cystern

Niebezpieczne pęknięcia spawów cystern

Urząd Transportu Kolejowego opublikował alert bezpieczeństwa dotyczący pęknięć spawów na pierścieniach wzmacniających kolejowe cysterny.

 

Prezes Ignacy Góra precyzuje, że alert bezpieczeństwa opublikowany w systemie informacji bezpieczeństwa (SIS) dotyczy pęknięć spawów na pierścieniach wzmacniających zbiorniki w wagonach cysternach typu Z23A (oznaczenie literowe Zacns). Pęknięcia zidentyfikowano w 16 wagonach eksploatowanych przez polskich przewoźników.

Wagony typu Z23A wyprodukowane przez Greenbrier Europe/ Wagony Świdnica dopuszczone są do eksploatacji na podstawie zezwolenia nr NL5320150003 z 3 września 2015 r. wydanego przez holenderskie NSA.

Obecnie w holenderskim rejestrze NVR zarejestrowanych jest 400 wagonów tego typu, dla których podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie jest spółka NACCO S.A.S. Wagony eksploatowane są w kilku krajach europejskich.

Prezes UTK apeluje do przewoźników kolejowych eksploatujących wagony-cysterny typu Z23A o przeprowadzenie dodatkowych przeglądów pod kątem wystąpienia pęknięć spawów na pierścieniach/wręgach zbiorników.

Informacje o problemach związanych z pęknięciami spawów na pierścieniach/wręgach zbiorników należy przekazywać na bieżąco na adres e-mail utk@utk.gov.pl.