Infrastruktura Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Most Pilchowicki prawomocnie wpisany do rejestru zabytków

Most Pilchowicki prawomocnie wpisany do rejestru zabytków Most w Pilchowicach Fot. Tomasz Budzyń

Przez ostatnie miesiące most w Pilichowicach był najbardziej znanym mostem kolejowym w Polsce. Padały pewne spekulacje, czy konstrukcja zostanie zburzona, a w zasadzie wysadzona przez ekipę filmową Toma Cruise’a. Mamy oficjalny finał sprawy – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał most do rejestru zabytków.

Most Pilchowicki został zbudowany na początku XX wieku. W ostatnich miesiącach media huczały o sprawie planowanego wysadzenia zabytkowej konstrukcji w ramach kręcenia scen do kolejnej części filmu “Mission: Impossible”. W trakcie całej afery padało wiele spekulacji – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska donosiła, że most został celowo uszkodzony, aby potwierdzona została teza o jego złym stanie technicznym. O historii, ale też o przebiegu afery mostowej pisaliśmy w sierpniu na łamach naszego portalu. Teraz doczekaliśmy się (miejmy nadzieję) szczęśliwego finału…

Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim znajduje się na linii kolejowej nr 283, łączącej Żagań z Jelenią Górą. Linia na odcinku Jelenia Góra – Lwówek Śląski, zwana Koleją Doliny Bobru została zbudowana w latach 1905-1909. Ze względu na przebieg traktu przez teren o zróżnicowanym ukształtowaniu, w trasie linii powstały liczne nasypy, wąwozy i tunele oraz mosty i wiadukty, wśród nich wcześniej wspomniany most, który jest najbardziej spektakularny wśród obiektów inżynieryjnych na linii. Konserwator zauważa, że obiekt zachował pierwotną formę architektoniczną, jak i funkcję. Mimo, że na przebiegu linii występuje kilka konstrukcji inżynieryjnych, to żadna z nich nie została wzniesiona z takim rozmachem i w tej rozpiętości co Most Pilchowicki.

Most Pilchowicki dzisiaj (16.09.2020 r.) prawomocnie został wpisany do rejestru zabytków przez Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Informujemy, że decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków mostu w Pilchowicach jest prawomocna. Decyzje pokazujemy w załączeniu. #mostpilchowice

Opublikowany przez Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Środa, 16 września 2020