NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Ministerstwo zapowiada graficzną rezerwację miejsc w składach wagonowych PKP Intercity

Ministerstwo zapowiada graficzną rezerwację miejsc w składach wagonowych PKP Intercity

MM
Wagon 141A, przedział 2. klasy Fot. PKP Intercity

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało o trwających pracach na razie koncepcyjnych w zakresie wprowadzenia graficznej rezerwacji miejsca w pociągach zestawionych z klasycznych wagonów PKP Intercity. Trwają w tym zakresie analizy u przewoźnika oraz partnera technologicznego PKP Informatyka.

Przedstawiona przez Wiceministra Andrzeja Bittela deklaracja o trwających pracach koncepcyjnych nad wprowadzeniem graficznej rezerwacji miejsc w składach wagonowych to ważny i potrzebny sygnał dla pasażerów. Z takiej funkcji na stronie PKP Intercity można korzystać przy zakupie biletów na podróż pociągami obsługiwanymi składami zespolonymi ED250, ED161, ED160, ED74 czy SN84. Do czasu wypracowania ostatecznego rozwiązania w zakresie graficznej rezerwacji miejsc w klasycznych wagonach, przewoźnik planuje zamieścić link w systemie e-IC do podstrony „Zestawienia pociągów”. Spółka przeprowadzi też analizy nad możliwością dodania zestawienia w formie PDF na etapie wyszukiwarki połączeń na stronie intercity.pl.

PKP SA, odpowiedzialne za wyszukiwarkę rozkład-pkp.pl również prowadzi rozmowy z PKP Informatyka na temat kierunków rozwoju serwisu. Brane pod uwagę są m.in. funkcjonalności: zestawienia składów pociągów, kierunku jazdy wagonów oraz ich grupy, usługi na pokładzie pociągu i schemat miejsc. Informacji o zestawieniu pociągów nie znajdziemy w przyszłości w serwisie obsługiwanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli portalpasazera.pl, ponieważ zdaniem zarządcy infrastruktury są to informacje handlowe, o które zadbać powinni przewoźnicy.

Spółka PKP Intercity nie przewiduje w najbliższym czasie zmiany wzoru plakatu dla graficznych zestawień składów pociągów. Zamieszczone na stronie internetowej Spółki plakaty dla zachowania spójności przekazywanych informacji są analogiczne jak plakaty publikowane na tablicach ogłoszeń, na stacjach. Informacji publikowanych na tych plakatach nie można rozszerzyć o dodatkowe parametry ze względu na ograniczenia powierzchni na nośnikach informacyjnych i konieczność zapewnienia czytelności prezentowanych treści. Plakaty diagramów zestawień służą przede wszystkim do przedstawienia usytuowania wagonów w składzie pociągu oraz informacji o zakresie usług, jakie są świadczone w danym pociągu – informuje Andrzej Bittel.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności