Transport miejski

Meksyk: Wiadukt zawalił się pod pociągiem metra. Co najmniej 13 ofiar [WIDEO]

Meksyk: Wiadukt zawalił się pod pociągiem metra. Co najmniej 13 ofiar [WIDEO] Fot. Luis Cortes / Reuters

W Meksyku doszło do tragicznego wypadku, gdzie pod przejeżdżającym pociągiem metra zawaliła się konstrukcja wiaduktu. Służby podają, że śmierć poniosło co najmniej 13 osób, a około 70 zostało rannych.

Do całego zajścia doszło w poniedziałek wieczorem (4 maja 2021 roku). Pod pociągiem metra, który przejeżdżał przez naziemny odcinek, zapadła się platforma wiaduktu. Według Burmistrza Meksyku, Claudia Sheinbaum, nie wytrzymał filar konstrukcji, przez co doszło do zawalenia. Na miejscu nadal trwają prace służb ratowniczych, do wypadku doszło o godzinie 22:30 czasu lokalnego (ok. 5:30 czasu polskiego).

Około północy czasu lokalnego (7:00 czasu polskiego) akcja ratunkowa została wstrzymana z uwagi na fakt, że częściowo wiszący wagon groził zawaleniem. Służby czekały, aż na miejsce zostanie ściągnięty dźwig.

W pociągu wciąż byli uwięzieni ludzie, chociaż nie wiemy, czy żyją – powiedział wtedy Burmistrz Sheinbaum.

Na ten moment odnotowano, że śmierć poniosło 13 osób, około 70 zostało rannych, a 34 osoby trafiły do szpitala. Sheinbaum powiedział, że co najmniej jeden wagon znajdował się pod gruzami. Do wypadku doszło na linii metra nr 12, znanej również jako “linia złota”. Została otwarta w 2012 roku.

Metro w Meksyku, oficjalnie zwane Sistema de Transporte Colectivo, jest drugim co do wielkości systemem metra w Ameryce Północnej po metrze w Nowym Jorku. W 2019 roku obsłużył 1,655 miliarda pasażerów. Metro miało co najmniej dwa poważne wypadki od czasu jego otwarcia pół wieku temu. W marcu ubiegłego roku zderzenie dwóch pociągów na stacji Tacubaya spowodowało śmierć jednego pasażera, a 41 osób zostało rannych. W 2015 roku pociąg nie wyhamował i zderzył się z innym na stacji Oceania, raniąc 12 osób.

Źródło: The Guardian

 Kongres590