Maszyniści grożą zaostrzeniem działań, które mają wymusić na Ministerstwie Infrastruktury realizację postulatów dotyczących bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
Maszyniści grożą eskalacją protestu. Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce przyjął uchwałę, w której rekomenduje Radzie Krajowej podjęcie „bardziej kategorycznych działań w granicach obowiązującego prawa” w celu realizacji postulatów związku.
ZZM skarży się na to, że z jednej strony pogłębia się kryzys bezpieczeństwa na polskich torach, zaś z drugiej brakuje adekwatnej reakcji ze strony Ministerstwa Infrastruktury. Związek przypomina, że kierował w tej sprawie apele do MI, a w listopadzie 2024 roku związek zorganizował pikietę przed siedzibą ministerstwa. W jej trakcie maszyniści przekazali petycję wraz ze szczegółowymi postulatami dotyczącymi niezbędnych zmian w systemie bezpieczeństwa kolejowego. ZZM twierdzi, że do dziś nie doczekał się „adekwatnej reakcji ze strony resortu, a działania ministerstwa nazywa pozorowanymi.
Maszyniści skarżą się, że „pomimo licznych wystąpień i monitów sytuacja w zakresie bezpieczeństwa dramatycznie się pogarsza”. I wskazują, że kolejne incydenty na kolei „pokazują skalę wieloletnich zaniechań”, których konsekwencje ponoszą pracownicy i pasażerowie.
W tej sytuacji zjazd ZZM upoważnił władze związku do intensywniejszych działa w celu wywarcia nacisku na MI.
Mając powyższe na uwadze, Krajowy Zjazd Delegatów ZZM rekomenduje Radzie Krajowej Związku niezwłoczne podjęcie wszelkich działań, zmierzających do realizacji postulatów określonych w petycjach przekazanych Ministrowi Infrastruktury. Zjazd wzywa też Radę Krajową do pilnej intensyfikacji działań w granicach obowiązującego prawa, celem wywarcia skutecznej presji na organy odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa na kolei – głosi uchwała Zjazdu Krajowego ZZM.
Maszyniści grożą eskalacją protestu, choć w uchwale delegaci nie napisali o jakie konkretne działania im chodzi. Pwo daje związkowi możliwość organizowania pikiet i manifestacji. Część maszynistów jest gotowana nawet na przeprowadzenie akcji strajkowej, gdyż przekonują, że tylko w ten sposób mogą wymóc poprawę bezpieczeństwa, czyli warunków pracy kolejarzy.