Kadry i ludzie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Magdalena Wielczyk pierwszą maszynistką w Kolejach Dolnośląskich

Magdalena Wielczyk pierwszą maszynistką w Kolejach Dolnośląskich Fot. Koleje Dolnośląskie S.A.

To pierwsza w historii spółki Koleje Dolnośląskie kobieta, która poprowadzi pociągi w biało-żółtych barwach Dolnego Śląska. W świat mężczyzn wkroczyła przebojowo, uzyskując najwyższe noty na egzaminie teoretycznym i jedne z najwyższych w części praktycznej- poinformował przewoźnik.

Co ciekawe, Magdalena Wielczyk pracę na kolei rozpoczęła przypadkowo, namówiona przez kolegę. Dlaczego zdecydowała się na ten zawód?

Chciałam utrzeć nosa facetom. Innym dziewczynom pokazałam, że można. W firmie jestem już osiem lat. Najpierw byłam konduktorem, potem zostałam kierownikiem pociągu- stwierdziła Wielczyk.

Dalej awansować bezpośrednio można już tylko do kabiny maszynisty. A że tam, w KD, nas kobiet jeszcze nie było, postanowiłam to zmienić. Skoro od dawna latamy w kosmos, dlaczego nie miałybyśmy prowadzić pociągu? To nie jest nic trudnego, szczególnie kiedy ma się tak świetnych – jak moi – nauczycieli- dodała maszynistka. 

Licencję UTK Magdalena Wielczyk zdobyła w 2014 roku. Aby samodzielnie prowadzić pociągi wymagane jest jeszcze świadectwo maszynisty, jakie wydaje pracodawca po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu. 

Obecnie pierwsza maszynistka KD odbywa tzw. jazdy zapoznawcze poszczególnych tras. Stery pociągu obejmie w kwietniu. Będzie dwudziestą kobietą w tym zawodzie w Polsce. Jeśli szkolenia i egzaminy pomyślnie przejdą jej dwie koleżanki, niebawem pociągi dolnośląskiego przewoźnika prowadzić będą już trzy kobiety- czytamy w komunikacie. 

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego, zawód ten wykonuje obecnie 19 pań. To nieco ponad 0,1 proc. ogólnej liczby prowadzących pociągi. W krajach Unii Europejskiej odsetek ten jest wyższy i wynosi 2,2 proc. W polskich przedsiębiorstwach kolejowych na wszystkich stanowiskach zatrudnionych jest około 30 proc. kobiet. Zdecydowanie zdominowały one zawód dróżnika przejazdowego, gdzie stanowią aż 70 proc. ogółu. Równie atrakcyjnym zawodem dla pań jest dyżurny ruchu, gdzie stanowią 47 proc.